Całe życie kradł. Dziś opowiada o 35 latach w więzieniu

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 10:50
Wolnością cieszy się dopiero od 2007 roku. - W więzieniu warto mieć cechy przywódcze, niekoniecznie trzeba być "mięśniakiem" - opowiada o życiu za kratami Józef Grzyb, bohater książki "Całe życie kradłem".
Audio
  • Życie w więzieniu - rozmowa z Józefem Grzybem (Poranek OnLine/Czwórka)
Całe życie kradł. Dziś opowiada o 35 latach w więzieniu
Foto: Glow Images/East News

- Wchodząc na celę, mówi się "siemanko" i nie wita się ze wszystkimi - mów Józef Grzyb. - Przecież nie wiemy, kto tam jest. Jak przyjeżdżasz do nowego więzienia, to pytasz, "czy ktoś tu grypsuje". I wtedy ten ktoś cię wprowadza do atmosfery i klimatu, ostrzega przed tym i tamtym, mówi, co się dzieje na oddziale i grupie spacerowej.

Jak się okazuje, najniżej w hierarchii więziennej są ludzie skazani za przestępstwa seksualne i znęcanie nad rodziną, najwyżej - oszuści finansowi oraz złodzieje. Jak zdradza pan Józef, warto trzymać się z osobami prawdomównymi i koleżeńskimi. - Walka z administracją, a nie współpracowanie z policjantami i sprzedawanie kolegów - mówi o tym, co się liczy, nasz przewodnik. - W wielu przypadkach winę trzeba było wziąć na siebie.

/

Bo, zdaniem pana Józefa, człowiekiem "charakternym" jest się do końca życia. - Warto mieć cechy przywódcze, niekoniecznie trzeba być "mięśniakiem" - mówi Grzyb.

Pobudka jest w więzieniu o 5.00 rano, a najczęstsze zajęcia osadzonych to prace fizyczne albo w kuchni.

 

Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda życie za kratami, i o czym może marzyć człowiek, który w niewoli spędził 35 lat, a także o książce pt. "Całe życie kradłem", autorstwa Igora Zalewskiego i Józefa Grzyba, której premierę zaplanowano na 17 kwietnia 2013 roku, słuchając nagrania materiału reporterskiego Bartka Wasilewskiego z audycji "Poranek OnLine" .

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Alkohol, narkotyki... Dlaczego ludzie nie radzą sobie z nałogami?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 08:00
Wydaje ci się, że palisz papierosy, pijesz alkohol, albo jesz słodycze, bo lubisz i w każdej chwili możesz z tego zrezygnować? Być może się mylisz. Jesteś w szponach nałogu i nawet o tym nie wiesz. Co zrobić, by się uwolnić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seks nastolatków - edukacja seksualna jest potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 20:42
Zabawa w "butelkę", czy "pociąg", to nic innego, jak eksperymentalne, seksualne, doświadczenia gimnazjalistów. Perwersyjne zachowania, sexting, niechciane ciąże - dzieci rozpoczynają życie seksualne coraz wcześniej i coraz odważniej zgłębiają obszar erotyki. Czy powinno się z tym walczyć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Eichelberger: najważniejsze w życiu są indywidualne poszukiwania

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 08:00
Chcesz spędzić święta samotnie? Zrób to. – Warto wyłamywać się z tradycji, jeśli oczywiście jesteśmy pewni, że to nasza droga – mówi Czwórce Wojciech Eichelberger, psycholog, psychoterapeuta i trener, autor książki „Życie w micie”, którą napisał wraz z Beatą Pawłowicz
rozwiń zwiń