Lubię to! – czy za klik na Facebooku można stracić pracę?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2013 08:00
Po internetowej akcji, wymierzonej w nową ofertę telewizyjną NC+, pracę stracił mężczyzna zatrudniony przez call center Platformy N. Dlaczego? Bo na Facebooku "polubił” jeden z krytycznych tekstów na temat firmy. Czy to faktycznie wystarczy do zwolnienia?
Audio
  • Kasia Węsierska sprawdzała, na jakiej podstawie prawnej pracodawca może wyrzucić pracownika za aktywności na portalach społecznościowych (Poranek OnLine/ Czwórka)
Lubię to  czy za klik na Facebooku można stracić pracę?
Foto: Glow Images/East News

29-letni Michał pracował w call center. Zajmował się sprzedażą telewizyjnej Platformy n. Gdy po połączeniu jej z Cyfrą+ abonenci zaczęli się buntować i pojawiły się krytyczne teksty w mediach, Michał jeden z nich wrzucił na swój profil na Facebooku i skomentował: "Lubię to". Dwa dni później musiał odejść z pracy, bo uznano, że "działa na szkodę firmy".

Dr Grażyna Spytek-Bandurska z PPKP Lewiatan tłumaczy, że pracodawca owszem, może skorzystać z wiedzy z portali społecznościowych czy stron internetowych. - Ale pod warunkiem, że te informacje mają ewidentny związek z wykonywaną przez nas pracą i z firmą, w której pracujemy – tłumaczyła ekspertka prawa pracy. Jeżeli natomiast nasze krytyczne komentarze wyjdą na zewnątrz istnieje ryzyko, że da się wykazać brak lojalności i działanie na szkodę firmy. A to może być powodem do zwolnienia.

Czy to oznacza, że tylko milczenie nas ratuje? Tomasz Domański (Chip.pl) radzi, żeby na tematy, na które zwyczajowo nie rozmawia się publicznie, nie pisać też na Facebooku. - Bo pamiętajmy, że to źródło informacji dla naszych obecnych, ale i przyszłych pracodawców. Polecam ewentualnie założyć fikcyjny profil, ze zmienionym imieniem i nazwiskiem – radzi Tomasz Domański.

Na jakiej podstawie prawnej pracodawca może wyrzucić pracownika za aktywności na portalach społecznościowych - o tym więcej Kasia Węsierska.

Na audycję "Poranek OnLine" zapraszamy codziennie, od poniedziałku do piątku już po godz. 6 rano! (ei)

Zobacz więcej na temat: Czwórka Facebook praca

Czytaj także

Żadnego Twittera i Facebooka. Zakaz dla polityków

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 20:08
Zakaz korzystania z portali społecznościowych podczas obrad włoskiej Izby Deputowanych wprowadziła jej nowa przewodnicząca Laura Boldrini.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Google bierze przykład z Facebooka i wprowadza cyfrowy testament

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 10:14
Google pozwoli swoim użytkownikom zadecydować, co stanie się z ich danymi po śmierci lub po dłuższej nieobecności w sieci - podało BBC.
rozwiń zwiń