Aparat fotograficzny może zmienić życie w Nairobi?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 12:00
Adam Balcerek, fotograf modowy, postanowił pomóc młodym ludziom mieszkającym w Kenii. - Kocham to, czym się zajmuję. Chciałem więc pomóc innym, zwłaszcza tym, którzy w ogóle nie mają szans na stałą pracę - opowiada gość "Poranka OnLine".
Audio
  • Adam Balcerek o swojej pracy i warsztatach fotograficznych w Nairobi (Poranek OnLine/Czwórka)
Okolice Nairobi, gdzie natura zderza się z cywilizacją, to znakomite warunki, by uczyć się fotografowania
Okolice Nairobi, gdzie natura zderza się z cywilizacją, to znakomite warunki, by uczyć się fotografowaniaFoto: wikimedia.commons.org/aut.Mkimemia

Pojechał więc do Nairobi i dał młodym ludziom aparaty fotograficzne. W dwutygodniowych warsztatach, które zorganizował, wzięło udział 15 chętnych - grupa młodzieży, która mimo ogromnych chęci i umiejętności pozbawiona była jakichkolwiek możliwości na zdobycie przyzwoitej pracy.

- Za pomocą fotografii można zarabiać w bardzo różnoraki sposób - przekonuje Balcerek. - Moim pierwszym pomysłem była sprzedaż zdjęć przez internet, bo to bardzo proste; wystarczy znać podstawy techniczne fotografowania - wyjaśnia.

Jednak akcja zaczęła się rozwijać i młodzi adepci fotografii odnosili pierwsze sukcesy. Balcerek uczył ich więc nie tylko podstawowych technik robienia zdjęć, ale także bardziej wyrafinowanych metod. - Dziś, po powrocie do Polski, otrzymuję informacje o tym, że oni zaczynają działać sami, zarabiają na różne sposoby - mówi Balecerek. - Jedna z dziewczyn zrobiła już sesję modową, a za tydzień będzie fotografowała wesele...

Czytaj także: Kenia, Kongo - wyprawa tam nie jest tania, ale... warto <<<

Projekt zdecydowanie ma szansę powodzenia zwłaszcza, że, jak twierdzi Balcerek, fotografia w Kenii nie stoi na najwyższym poziomie. - Będąc tam i patrząc na billboardy, zrozumiałem, że ci moi studenci potrafią już tyle, że niebawem będą mogli zawojować tamtejszy rynek - mówi gość "Poranka OnLine".

(kd)

Czytaj także

"Piękno jest w każdym zakątku świata. Trzeba umieć je znaleźć"

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2012 12:00
Zdaniem Roby’ego Cyrona, fotografa gwiazd, nie ma mniej lub bardziej fotogenicznych miejsc na świecie. – Wszystko zależy od rodzaju zdjęć – tłumaczy artysta. – Fotografia modowa, reportaż, albo zdjęcia architektury... każde z nich rządzi się swoimi prawami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drogowskazy Czwórki - zwiedzamy Polskę! Sprawdź szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 09:00
W każdy wtorek i piątek Czwórka będzie odsłaniała przed słuchaczami miejsca na mapie naszego kraju, które warto poznać. Trwa drugi tydzień akcji. Odwiedziliśmy już Ustrzyki Dolne, byliśmy także w Sejnach, Łomży i Tarnowie. A przed nami Pułtusk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chris Niedenthal: PRL był rajem dla fotografów

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 12:30
Polski fotograf Chris Niedenthal należy do grona najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich. Jego wczesne prace z lat 70. i 80. prezentuje teraz gdańska Łaźnia na wystawie "Dokument".
rozwiń zwiń