"Energetyki" - pijesz za dużo? Mogą cię zabić

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2013 10:59
Już nie tylko dorośli, ale także dzieci nadużywają napojów energetyzujących. A te sieją spustoszenie w organizmach. Popularne energetyki" zawierają dużą ilość kofeiny, która zwłaszcza w przypadku najmłodszych konsumentów może być niebezpieczna – biją na alarm eksperci z European Food Safety.
Audio
  • C zawierają "energetyki"? Dlaczego są groźne dla zdrowia? - materiał Martyny Ogonek (Poranek OnLine/Czwórka)
Picie napojów energetyzujących może źle się skończyć
Picie napojów energetyzujących może źle się skończyćFoto: sxc.hu

Prawie 70 proc. europejskich nastolatków spożywa napoje energetyzujące – wynika z badań, które w ubiegłym przeprowadził Europejski Urząd Ds. Bezpieczeństwa Żywności w szesnastu państwach UE. Kontakt z nimi mają także dzieci.

– Najwięcej napojów tego typu pije młodzież w wieku od 10 do18 lat – tłumaczy dietetyk Agnieszka Kopacz. – Spośród nich 12 proc. pije je regularnie, czyli średnio 7 litrów miesięcznie. Tyle samo - 1 litr na dobę.

Ale ekspertów ds. żywienia najbardziej niepokoi fakt, że po takie napoje sięgało przynajmniej raz w życiu 20 proc. dzieciaków w wieku 3 – 8 lat.

Tymczasem napoje energetyzujące zaliczane są do środków, które powinny być spożywane wyłącznie w określonych stanach. – Jeśli wyśpimy się odpowiednią ilość godzin, a nasza dieta będzie odpowiednio zbilansowana i będziemy sobie dostarczać odpowiednią ilość węglowodanów, które są głównym źródłem energii dla naszego mózgu, te napoje nie będą nam potrzebne – tłumaczy dr Joanna Bajerska. – Można sięgnąć po tego typu produkty, gdy sytuacja tego wymaga, np. jeśli kierowca zasypia za kierownicą po wielu godzinach jazdy.

Jednym z najgroźniejszych składników energetyków jest zawarta w nich kofeina. – Poprzez duże jej spożycie można doprowadzić się nawet do śmierci – Jednak już przy długotrwałym używaniu tej substancji mogą zacząć się zmiany w mózgu. Początkowym znakiem, że pijemy jej za dużo są drżenie rąk, bezsenność, czy kołatanie serca.

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka energia zdrowie
Czytaj także

Na wakacje po Europie ubezpiecz zdrowie na smartfonie

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 15:10
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego umożliwia dostęp do państwowej służby zdrowia w dowolnym państwie UE. Sprawdziliśmy jak z niej korzystać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak udzielać pierwszej pomocy? "Ta umiejętność staje się modna"

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 13:56
Rozpoczął się okres wakacyjnej laby, wypraw w góry i szaleństwa nad wodą. Warto więc wiedzieć, jak udzielać pierwszej pomocy. – Choć wielu Polaków nie ma pojęcia jak to robić, w ostatnich latach pierwsza pomoc staje się coraz bardziej modna, więc i poziom wiedzy wzrasta – mówi Grzegorz Bogusz, ratownik medyczny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Seks bez zobowiązań nie istnieje?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 08:48
Wakacje - czas, gdy łatwiej o nowe znajomości, przygody, a także o seks. To także okres, gdy wielu z nas pozwala sobie na więcej, niż zwykle. - Zawsze jedna ze stron może mieć nadzieję na stały związek - mówi Izabela Dziugieł, psycholog i seksuolog. - Dlatego "seks bez zobowiązań" może nas bardzo emocjonalnie poharatać.
rozwiń zwiń