Jak udzielać pierwszej pomocy? "Ta umiejętność staje się modna"

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 13:56
Rozpoczął się okres wakacyjnej laby, wypraw w góry i szaleństwa nad wodą. Warto więc wiedzieć, jak udzielać pierwszej pomocy. – Choć wielu Polaków nie ma pojęcia jak to robić, w ostatnich latach pierwsza pomoc staje się coraz bardziej modna, więc i poziom wiedzy wzrasta – mówi Grzegorz Bogusz, ratownik medyczny.
Audio
  • Ratownik medyczny, Grzegorz Bogusz o udzielaniu pierwszej pomocy - (Na cztery ręce/Czwórka)
  • Jak udzielać pierwszej pomocy? – materiał Marty Kowalczyk (Na cztery ręce/Czwórka)
  • Akcja "Rowerowy Patrol Pierwszej Pomocy" w Lublinie (Na cztery ręce/Czwórka)
Jak udzielać pierwszej pomocy? Ta umiejętność staje się modna
Foto: Glow Images/East News

Okazuje się, że Polacy rzadko wiedzą, co zrobić, gdy są świadkami wypadku i muszą pomóc ofierze. – Problem jest nawet z wybieraniem numeru alarmowego – mówi Grzegorz Bogusz, ratownik medyczny. – W ostatnich latach wiele się jednak zmieniło, a pierwsza pomoc zrobiła się modna. I choć osoby starsze wciąż jeszcze zostają troszkę "w tyle", dzieciaki, głównie dzięki wsparciu różnego typu fundacji i firm, radzą sobie coraz lepiej.  

Tymczasem pierwszej pomocy powinniśmy uczyć się udzielać już od najmłodszych lat. – To element podstawy programowej w szkołach – mówi Bogusz. – Jednak to, czy nauka będzie skuteczna, czy nie, oczywiście zależy od podejścia nauczycieli i od tego, czy na sali obecny będzie ratownik, który będzie znał odpowiedzi na większość pytań zadawanych przez dzieci.

Obowiązkowo podstawy udzielania pierwszej pomocy muszą także poznać m.in. kursanci, starający się o prawo jazdy, jednak zdaniem eksperta, podczas szkoleń temat ten traktowany jest najczęściej nieco po macoszemu, bo trzy godziny to zdecydowanie za mało.

Być może dlatego właśnie młodzież bierze sprawy we własne ręce. 1 lipca ruszył pierwszy w Lublinie Rowerowy Patrol Pierwszej Pomocy, a wymyślili go wolontariusze z Akademii Wolontariatu. W Rabce-Zdroju 18-latek, Michał Piotr, razem z koleżanką stworzyli Młodzieżową Ochotniczą Grupę Ratowniczą. Ich pasją jest pomoc innym, szkolą 12-osobową ekipę by nieść pierwszą pomoc.

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka wakacje 2013 zdrowie
Czytaj także

Wczasom "all Inclusive" mówimy stanowcze "nie"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 14:57
Od 13 do 16 czerwca odbywać się będzie w Warszawie Festiwal Podróżniczy Lama World Adventure, który jest organizowany przez Fundację Lama World.
rozwiń zwiń
Czytaj także

WOPR: alkohol to główna przyczyna śmiertelnych wypadków nad wodą

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2013 11:04
– Spośród osób, które utonęły i zostały przebadane, około 3/4 były pod jego wpływem – mówi Kontrad Piotrowski, prezes Mazowieckiego Wojewódzkiego Oddziału Wodnego Ochotniczego Pogotowaia Ratunkowego, ratownik WOPR. – Alkohol to straszna rzecz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na wakacje po Europie ubezpiecz zdrowie na smartfonie

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 15:10
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego umożliwia dostęp do państwowej służby zdrowia w dowolnym państwie UE. Sprawdziliśmy jak z niej korzystać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekstremalne wakacje. Ryzyko kontra plaża i słońce

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 18:37
Drink z palemką nad basenem to już za mało, by usatysfakcjonować żądnych przygód urlopowiczów. Przybywa chętnych do wyjazdów w miejsca trudno dostępne, dziewicze, a nawet strefy wojny.
rozwiń zwiń