Polskie Radio
Section05
ubezpieczenie zdrowotne

Przezorność się opłaca. Rekordowe wypłaty dla ubezpieczonych

-TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych wypłaci w tym roku rekordowe zwroty składki. Do ubezpieczonych wróci 1,6 mln zł. To swoista nagroda dla tych, którzy skutecznie dbają o bezpieczeństwo i starają się minimalizować ryzyka - powiedział Rafał Kiliński, prezes TUW PZUW, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w radiowej Jedynce. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ubezpieczenie turystyczne ubezpieczenie zdrowotne ubezpieczenie na życie ubezpieczenie domu PZU

"Szlachetne zdrowie…"czyli ile jest warta właściwa profilaktyka i skąd czerpać wiedzę na ten temat?

Polacy są na bakier z profilaktyką zdrowotną. Większość z nas nie wie jakie badania, kiedy i gdzie należy wykonać, a im późniejsza diagnoza, tym koszty potencjalnego leczenia będą wyższe. Tak też narodziła się idea  bezpłatnego poradnika "Vademecum Zdrowia", wydanego przez TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych -powiedziała prof. Aneta Nitsch-Osuch z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, konsultantka bezpłatnego poradnika "Vademecum Zdrowia", w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ubezpieczenie zdrowotne PZU służba zdrowia szpital medycyna

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy mają czas do 1 czerwca

Do ZUS wpłynęło już ponad 153 tys. wniosków o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne na kwotę około 250 mln zł. Przedsiębiorcy mają czas na złożenie takiego wniosku do 1 czerwca. ZUS przypomina, że do 22 maja przedsiębiorcy muszą złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok. Rozliczenie to trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2023 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS zus składki składka zus ubezpieczenie zdrowotne

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne. "Zyskują nie tylko ubezpieczeni, ale też państwo i pracodawcy"

Pod koniec ubiegłego roku prywatne ubezpieczenie miało blisko 4,23 mln Polaków, tj. o 9,2 proc. więcej niż rok wcześniej. Przeznaczyliśmy na nie 1,3 mld zł - poinformowała Polska Izba Ubezpieczeń. Co 10. Polak jest objęty dodatkowym ubezpieczeniem zdrowotnym, które zapewnia głównie opiekę ambulatoryjną.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ubezpieczenie zdrowotne medycyna choroba

Prezes PIU: Polska jest największym rynkiem ubezpieczeniowym w tej części Europy

Choć Polacy wciąż mniej się ubezpieczają niż w krajach Europy ,to jednak wzrasta liczba zawieranych polis na ochronę zdrowia i mieszkań stale rośnie - powiedział Jan Grzegorz Prądzyński prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) w programie "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ubezpieczenia ubezpieczenie zdrowotne ubezpieczenie samochodu ubezpieczenie na życie ubezpieczenie domu PZU pkb

Ubezpieczenie turystyczne na czas ferii zimowych. Na co zwrócić uwagę i jakie wybrać?

Trwają ferie zimowe, dlatego wielu z nas wybiera się na zimowy wypoczynek. Bez względu na to, jaki kierunek obierzemy, warto pomyśleć o ubezpieczeniu. Jakie wybrać? Czy poza zwrotem kosztów leczenia polisa obejmuje także ubezpieczenie sprzętu sportowego i bagażu?
Zobacz więcej na temat:  ubezpieczenie zdrowotne ubezpieczenie turystyczne podróże zdrowie społeczeństwo Ferie zimowe dzieci infografika Maciej Kurzajewski

Ubezpieczenia wzajemne rosną w siłę

Rośnie popularność ubezpieczeń wzajemnych, a swoją pozycję na rynku umacnia TUW PZUW. Ubezpieczyciel przekroczył w zeszłym roku miliard złotych rocznego przypisu składki. Tym samym, z wyprzedzeniem osiągnął cel strategiczny zakładany na 2024 rok - powiedział Rafał Kiliński, prezes TUW PZUW w audycji "Ekspres Gospodarczy".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PZU ubezpieczenie zdrowotne ubezpieczenie na życie ubezpieczenie turystyczne ubezpieczenie mieszkania ubezpieczenia składka OC

Rośnie wartość wypłaconych odszkodowań. Głównie w ubezpieczeniach majątkowych od ognia i innych żywiołów

W ciągu trzech kwartałów 2022 r. ubezpieczyciele wypłacili 33,6 mld zł odszkodowań i świadczeń. To o 11 proc. więcej niż rok wcześniej - wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. Istotnie wzrosły wypłaty związane ze szkodami majątkowymi, przede wszystkim wynikające z działania ognia i innych żywiołów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ubezpieczenia ubezpieczenia komunikacyjne ubezpieczenie zdrowotne ubezpieczenie domu odszkodowanie finanse osobiste