Po co nam złość?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 08:08
Złość jest nam potrzebna po to, żeby przetrwać – mówi Anna Orłowska, psychoterapeutka z Centrum Świadomości.
Audio
  • O złości opowiada psychoterapeutka Anna Orłowska (Czwórka/ Poranek OnLine).
Po co nam złość?
Foto: Glow Images/East News

– Podstawowe emocje są po to, byśmy mogli szybko reagować, ale impulsywne działanie pomija element racjonalny naszych zachowań. Przyjmuje się, że nie samo zdarzenie wywołuje emocje, ale jego interpretacja. A złość to jest to, co czuję i jak interpretuję sytuację. Dlatego warto czasami zatrzymać się i poddać ocenie sytuacje, która wywołała złość – radzi Anna Orłowska.

Według niej złość ma dwa aspekty – informacji i mobilizacji. Informacja to rozpoznanie, co się dzieje w moim otoczeniu, co mnie złości. Mobilizacja, to podjęcie działania. – Tutaj należy rozróżnić złość od agresji – zaznacza Orłowska. – Bo agresja, to jest już forma reakcji, wywołana uczuciem, które do niej nas mobilizuje. Złość jest uczuciem, a agresja jest działaniem.

Różne osoby, różnie radzą sobie ze złością. Aktywność fizyczna, albo po prostu wyciszenie pomagają rozładować napięcie. Nie ma badań dotyczących tego, jak złość wpływa na zdrowie, ale na pewno ma wpływ na nasze relacje.

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia

Czytaj także

Jak Niemcy widzą Polaków? "Przyjaciel, zięć, złodziej"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 15:12
Niemcy postrzegają Polaków korzystniej niż Rosjan. Według badań dawny stereotyp Polaka - złodzieja wciąż istnieje, ale podziela go tylko ok. 15 proc. Niemców. - Sytuacja się poprawia, ale wciąż jeszcze nie jest idealnie - mówi w Czwórce Filip Żuchowski, który spędził w Niemczech 19 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zmienić swoje życie? Najlepiej jak najszybciej!

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 14:00
W czasie I wojny światowej brytyjski król Jerzy V zmienił nazwisko na Windsor, bo jego własne miało niemieckie pochodzenie i źle kojarzyło się Anglikom. A co najchętniej zmieniłby w sobie statystyczny Polak? Oto wyniki naszego dochodzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mentole" bardziej zabójcze niż zwykłe papierosy?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 08:00
Choć od niedawna sprzedaż papierosów typu "slim" jest zakazana, papierosy mentolowe cały czas są w obiegu. Tymczasem właśnie mentol ułatwia przenikanie substancji rakotwórczych z dymu do drzewa oskrzelowego, co powoduje większe ryzyko nowotworów płuc - alarmują eksperci.
rozwiń zwiń