Przeterminowana żywność nadaje się do jedzenia

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2013 06:30
Masz w szafce przeterminowany makaron albo kawę, której minęła data ważności? Teraz to żaden problem, bo zdaniem Belgijskiej Agencji Żywności przeterminowane jedzenie jak najbardziej nadaje się do spożycia.
Audio
  • Sprawdź kiedy jeść przeterminowane produktu, żeby się nie zatruć (Poranek OnLine/Czwórka)
Zdaniem Belgów za szybko wyrzucamy cukier, sól, mąkę i makarony  te produkty  moglibyśmy zjeść nawet rok po upływie daty ważności.
Zdaniem Belgów za szybko wyrzucamy cukier, sól, mąkę i makarony – te produkty moglibyśmy zjeść nawet rok po upływie daty ważności.Foto: Glow Images/East News

- W Europie są dwa rodzaje dat przydatności  - tłumaczy rzeczniczka agencji AFSCA. - Pierwsza, nadawana przez producenta, to termin przydatności do spożycia. Stosuje się go do oznaczenia świeżego mięsa, nabiału i ryb. Po przekroczeniu tego terminu nie można sprzedawać i jeść tych produktów.

Jest jednak też druga data - "najlepiej spożyć przed". Nie oznacza ona, że po przekroczeniu terminu przydatności produkt jest niebezpieczny dla zdrowia.

Zdaniem Belgów za szybko wyrzucamy cukier, sól, ryż, kawę, mąkę i makarony – te produkty nadają się do spożycia nawet rok po upływie daty ważności. Co ciekawe -  płatki kukurydziane, masło orzechowe, suche ciastka, olej czy czekoladę – możemy jeść jeszcze przez dwa miesiące po terminie. Produkty te muszą być jednak odpowiednio przechowywane  w niezniszczonych opakowaniach.

Potwierdza to dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia: - Żeby spożyć przeterminowany produkt musimy mieć pewność, że był on odpowiednio przewożony, przechowywany i że się nim odpowiednio zajmowano. W przeciwnym razie możemy sobie zaszkodzić.

Są jednak produkty, z którymi nie warto w ten sposób eksperymentować. AFSCA przypomina, że wędliny, mięsa, ryby i jajka należy spożyć najpóźniej w dniu upływu terminu ważności. Do tej listy ekspert z Instytutu Żywności i Żywienia dodaje mleko i jego pochodne: - W tych produktach szybko mnożą się bakterie i choć nie musi to prowadzić do poważnego zatrucia to przeterminowany jogurt lepiej sobie odpuścić.

kul

Czytaj także

Dżem dobry - dżem marchewkowy

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 11:00
W wakacyjnym cyklu kulinarnym nasz reporter testuje Wasze przepisy. Tym razem przyszła pora na dżem marchewkowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef kuchni: mężczyźni gotują impulsywnie, kobiety są bardziej dokładne

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2013 19:05
Czy płeć ma wpływ na podejście do gotowania i kto tak naprawdę rządzi dziś w kuchni - odpowiada szef kuchni i pasjonat gotowania Tomasz Woźniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Studiuj kulinaria na ASP. Rusza pierwszy w Polsce kierunek "food design"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 09:00
Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi to pierwsza uczelnia w Polsce, gdzie można studiować projektowanie kulinariów. Zdaniem rektora uczelni taki kierunek to odpowiedź na światowe trendy.
rozwiń zwiń