Dr Robert Śmigielski: biegać trzeba z głową

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 12:21
Bieganie to skomplikowana i niebezpieczna dyscyplina sportu – przestrzega ortopeda doktor Robert Śmigielski, który był gościem "Poranka OnLine".
Audio
  • Bieganie to skomplikowana i niebezpieczna dyscyplina sportu – mówił w radiowej Czwórce ortopeda doktor Robert Śmigielski (Czwórka/Poranek OnLine)
Dr Robert Śmigielski: biegać trzeba z głową
Foto: Glow Images/East News

– Amatorzy mają dokładnie taki same problemy jak zawodowcy, chociaż częściej doświadczają kontuzji. Zawodowcy nauczyli się już po prostu niektórych problemów unikać. Amatorzy, którzy wchodzą w jakąś aktywność fizyczną, często nie wiedzą, co jest niebezpieczne czy groźne, co powoduje, że powstają przeciążenia czy dolegliwości – mówił dr Śmigielski.

Ortopeda zaleca, żeby nie narzucać sobie zbyt dużego tempa treningu. – Każdemu wydaje się, że może biegać. Trzeba mieć jednak świadomość, że jeśli przez dłuższy czas tego nie robiliśmy, to nasze stawy i mięśnie muszą przyzwyczaić się do tej formy ruchu.

Co zrobić, kiedy pojawi się ból? –  Nie zawsze trzeba iść do lekarza. Wizyta u specjalisty będzie konieczna, gdy dolegliwość daje o sobie znać w podobny sposób i w podobnych sytuacjach, np. kiedy coś kłuje w nodze przy podbieganiu – mówił dr Śmigielski, ktory przypomniał, że w USA około 70 procent biegaczy-amatorów przynajmniej raz w roku odwiedza ortopedę, w Niemczech – około 50 procent.

Robert
Robert Śmigielski w rozmowie z Justyną Dżbik

W mailach, które słuchacze Czwórki wysłali podczas audycji, najczęściej pojawiał się problem bólu kolan. – Przez kolano, położone między kością udową i piszczelą, przechodzą bardzo duże przeciążenia. Wystarczy lekkie odchylenie od osi kończyny i pojawia się ból. Kolano "dostaje za swoje" niemal przy każdym nieprawidłowym ustawieniu nogi – tłumaczył specjalista.

 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której dr Śmigielski mówił dodatkowo m.in. o bieganiu z kontuzjami i stosowaniu suplementów diety.

Zobacz więcej na temat: bieganie SPORT zdrowie
Czytaj także

Coraz więcej imprez biegowych rodzi się z pasji

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 18:10
Jedną z takich imprez, która została zorganizowana przez samych biegaczy, jest bieg "Avon kontra Przemoc" w Garwolinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bieganie po zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 16:22
W piątkowym "Poranku OnLine" będziemy dużo biegać - w wodzie, w ramach nowych, modnych zajęć fitness, w Biegu Powstania Warszawskiego, by upamiętnić walczących o wolność oraz... na kolorowo. Szczegóły w piątkowy poranek!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz mieć lepsze wyniki? Biegaj słuchając...

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 17:55
Na pierwszym miejscu drugiego wydania "Biegowej Listy Przebojów" znalazł się utwór "Don't Stop Me Now" brytyjskiej grupy Queen.
rozwiń zwiń