Otyłość w ciąży? "To może mieć poważne konsekwencje"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 09:00
Jeśli jesteś w ciąży, lepiej zacznij odżywiać się zdrowo. Okazuje się bowiem, że niekontrolowanie przyrostu masy ciała w tej sytuacji może powodować poważne konsekwencje, zarówno dla ciebie, jak i twojego dziecka, m.in. wcześniejszy poród, poronienia, a także wady wrodzone.
Audio
  • Zdrowe odżywianie w ciąży - materiał Eweliny Grygiel (Poranek OnLine/Czwórka)
Otyłość w ciąży? To może mieć poważne konsekwencje
Foto: Glow Images/East News

Problem otyłości dotyka wszystkich bez względu na wiek i płeć, a w grupie ryzyka są m.in. kobiety w tzw. wieku prokreacyjnym, czyli przyszłe mamy i kobiety w ciąży.

A te muszą dawać sobie radę z wieloma przeciwnościami, m.in. tzw. zachciankami swoich własnych organizmów. Zwłaszcza, że kilka zbędnych kilogramów stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia samych kobiet, ale także ich dzieci. – Nadwaga u kobiety ciężarnej powoduje różne komplikacje w przebiegu ciąży – tłumaczy Aneta Grajda, specjalista ds. żywienia i dietetyk Centrum Zdrowia Dziecka. – Zwiększa się częstotliwość występowania podwyższonego ciśnienia krwi, czy stanów przedrzucawkowych. Do tego dochodzą komplikacje u dzieci: wcześniejszy poród, poronienia, a także wady wrodzone.

Dlatego warto pamiętać, że to, co je przyszła matka, je także jej dziecko. - Trzeba unikać soli, słodyczy, lody też podobno nie są najzdrowsze - mówi jedna z przyszłych matek. - Warto jednak jeść więcej mięsa, buraczki i natkę pietruszki, żeby było dużo żelaza dla dziecka.

Edukacja żywieniowa jest więc w momencie ciąży niezwykle istotna, a Instytut Żywności i Żywienia wraz z Instytutem Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka przygotował akcję edukacyjną, skierowaną do kobiet ciężarnych i matek karmiących. – Opieką edukacyjną chcemy objąć 28 tys. kobiet ciężarnych – mówi Grajda. – Będą one mogły uzyskać bezpłatne porady, oraz materiały pomocne w zatroszczeniu się o siebie.

(kd)

Czytaj także

E-palenie - moda czy szansa na pozbycie się nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 15:00
Czy e-papieros pomaga palaczom, czy im szkodzi? Czy jest bezpieczny dla osób wokół? - do dziś nie wiadomo. Badania trwają, ale nie wygląda to dobrze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dietetyk: na wakacjach all inclusive możesz przytyć nawet 3 kilo

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 12:30
Wakacje all inclusive i urlop nad morzem to najwięksi wrogowie szczupłej sylwetki. Co latem jeść, żeby nie przytyć - radzi dietetyczka, Magda Ochnio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fitness mózgu: jak skutecznie gimnastykować umysł

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 13:41
Kończą się wakacje i sezon urlopów. Czas wracać do szkoły, pracy i na uczelnie. Warto zadbać o dobrą kondycję swego mózgu.
rozwiń zwiń