Ceny żywności będą rosły. Szybko czy wolno?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 12:06
Brytyjscy ekonomiści ostrzegają przed drastycznym skokiem cen, ich zdaniem przez najbliższe 5 lat jedzenie podrożeje o 18%. Polscy naukowcy uspokajają: ceny wzrosną, ale będzie to powolny proces.
Audio
  • Przewidywania ekspertów odnośnie wzrostu cen żywności - materiał Błażeja Prośniewskiego (Poranek OnLine/Czwórka)
Wiele osób robi zakupy na bazarach
Wiele osób robi zakupy na bazarachFoto: Glow Images/East News

Jedna z brytyjskich firm konsultingowych wyliczyła, że w ciągu najbliższych 20 lat żywność może podrożeć nawet trzykrotnie. Te wynik zaskoczyły profesora Andrzeja Kowalskiego z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

- Większość ośrodków naukowych, w tym Instytut Ekonomiki Rolnictwa, przewiduje, że w najbliższych 10 latach będzie następował bardzo powolny wzrost cen żywności - mówi ekspert w "Poranku OnLine" . - Średni przeciętny wzrost realny w niektórych opracowaniach szacowany jest na niższy niż w ubiegłych dekadach - dodaje.

Na świecie przybywa ludzi, w związku z tym rośnie zapotrzebowanie na żywność. Z drugiej strony rozwija się też technologia i przybywa producentów, co pozwala sądzić, że jeśli będzie taka potrzeba, to znajdą się nowe techniki wytwarzania żywności, a także powstaną nowe centra produkcji.

Należy
Należy świadomie dokonywać wyborów konsumenckich
/fot.Glow Images/East News

Jak zauważa profesor Andrzej Kowalski już dziś możemy wymieniać Brazylię, Argentynę, Chiny czy Indie wśród poważnych eksporterów żywności.

Czytaj także: Oszczędzanie czas zacząć! Tylko... jak to zrobić? <<<

Na ceny żywności wpływa bardzo wiele czynników m.in. cena ropy naftowej, która odpowiada za 10 do 20% kosztów wytworzenia zbóż. Warunki przyrodnicze też nie są bez znaczenia.
Dbając o własny portfel, warto już dziś zacząć kupować rozsądnie.
(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka żywność

Czytaj także

GMO - przyszłość, przed którą nie ma ucieczki?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 10:30
Dyskusja trwa w Europie już od kilku lat, w Polsce - od niedawna. Z jednej strony chcemy kupować żywność w miarę tanio, z drugiej - mieć gwarancję, że jest ona zdrowa i bezpieczna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska Federacja Producentów Żywności: produkty nawet z niskiej półki muszą być bezpieczne

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 10:00
Wydawałoby się, że wraz z telewizyjnymi programami wzrasta kulinarna świadomość Polaków. Niestety nadal nie brakuje afer, jak choćby te z fałszowanym suszem jajecznym albo solą drogową sprzedawaną jako spożywcza. Co zrobić, żeby mieć pewność, że kupujemy dobre produkty i jak zapobiec działaniu oszustów - o tym rozmawialiśmy z zaproszonymi gośćmi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przeterminowana żywność nadaje się do jedzenia

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2013 06:30
Masz w szafce przeterminowany makaron albo kawę, której minęła data ważności? Teraz to żaden problem, bo zdaniem Belgijskiej Agencji Żywności przeterminowane jedzenie jak najbardziej nadaje się do spożycia.
rozwiń zwiń