Polskie Radio
Section05
GMO

Dr Janowski: do żywności w Polsce dopuszczono dużo "chemii", to ma wpływ na nasze zdrowie

- Coraz bardziej upowszechniają się - w Polsce i na świecie - metody upraw GMO. Dlatego mamy na przykład gen flądry w pomidorach albo gen jedwabnika w jabłku. Poza tym w naszym kraju, przed wstąpieniem do Unii Europejskiej, jakość żywności był bardzo wysoka. Nie dopuszczano na przykład sztucznych barwników czy konserwantów - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Gabriel Janowski, były minister rolnictwa. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rolnictwo żywność Unia Europejska GMO

Hurtownicy z branży przetwórstwa spożywczego mogą się ubiegać o 10 mln złotych dotacji z ARiMR

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) rozpoczyna nabór wniosków od firm z branży przetwórstwa produktów rolnych lub zajmujących się ich hurtową sprzedażą. Przetwórcy będą mogli ubiegać się o dotację do 10 milionów złotych. Wsparciem objęte są sektory przetwórstwa mleka, mięsa, owoców i warzyw, zbóż, ziemniaków, jaj i miodu. Wnioski będą przyjmowane do 27 marca.
Zobacz więcej na temat:  rolnictwo handel GMO żywność

Technologia CRISPR - czyli jak ciąć geny?

Technologia CRISPR została uznana za jedno z największych osiągnięć nauki XXI wieku i za przełom w biotechnologii. Pozwala ona na precyzyjne edytowanie praktycznie każdego genu, co może znaleźć zastosowanie w wielu dziedzinach życia - szczególnie w rolnictwie i w medycynie. Naukowcy zmodyfikowali np. DNA komarów tak, by nie mogły one roznosić malarii. Zdaniem niektórych badaczy CRISPR może pomóc także w leczeniu wad genetycznych u ludzi.
Zobacz więcej na temat:  DNA GMO susza NAUKA badania Krzysztof Michalski

Strączkowe zamiast soi GMO? Czy to możliwe w Polsce?

W Polsce zwierzęta, zwłaszcza drób, karmi się paszą z modyfikowanej genetycznie soi, importowanej głównie z Ameryki Południowej. Duzi producenci mięsa twierdzą, że bez niej nie poradzilibyśmy sobie z żywieniem zwierząt, bo pasz z rodzimych roślin nie wystarcza i nie są tak wartościowe odżywczo. Rolnicy ekologiczni i przeciwnicy GMO w ogóle uważają, że to nieprawda i mają własne pomysły na rozwiązanie problemu.  
Zobacz więcej na temat:  GMO zwierzęta rolnictwo Aleksandra Tycner