Jan Kuroń: zamiast soli użyj tymianku!

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 12:50
Jedna płaska łyżeczka soli dziennie nikomu nie zaszkodzi - twierdzą dietetycy. Niestety z badań wynika, że zużywamy jej dużo więcej. Głównie dlatego, że jemy coraz więcej produktów przetworzonych, które zawierają chlorek sodu.
Audio
  • Czy zdarza ci się coś przesolić - sonda (Czwórka/Poranek OnLine)
  • W jakich ilościach używać soli, żeby sobie nie zaszkodzić - rozmowa z dietetykiem (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Zamiast soli używał aromatycznych ziół - radzi kucharz, Jan Kuroń (Czwórka/Poranek OnLine)
Sól nie jest bardzo groźna, jeśli nie przesolisz...
Sól nie jest bardzo groźna, jeśli nie przesolisz...Foto: Glow Images/East News

Chlorek sodu ma właściwości konserwujące, a jednocześnie poprawiające smak potraw. Jednocześnie jest ona głównym źródłem jonów sodu, które odgrywają zasadniczą rolę w wielu procesach zachodzących w organizmie.

Cukier już nie krzepi, a czai się wszędzie >>>

- Nie możemy jednoznacznie stwierdzić, że sól jest niebezpieczna, bo pierwiastki, które wchodzą w jej skład, są nam potrzebne - przekonuje Małgorzata Waleriańczyk, doradca żywieniowy. - Dbają o utrzymanie prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej, o właściwą pracę mięśni czy też serca. Ale tylko w zalecanej ilości.

Nadmiar soli w organizmie może za to doprowadzić do nadciśnienia tętniczego, a w efekcie do choroby wieńcowej. Sól zatrzymuje też wodę, sprzyja powstawaniu obrzęków oraz powoduje, że czujemy się ociężale. - Z najnowszych badań wynika, że przesadzamy z tą przyprawą - tłumaczy rozmówczyni Eweliny Grygiel. - Dzieje się tak, bo wszędzie mamy ukrytą sól. Nawet w produktach, w których byśmy się nie spodziewali.

Dbasz o linię? Czytaj etykiety >>>

sól
sól zastąp innymi przyprawami

Żeby wyeliminować potencjalne zagrożenie, należy unikać solonego konserwowanego mięsa oraz parówek, kiełbasy i wędlin puszkowanych, ograniczyć spożycie pikli i kiszonych ogórków, a słone przekąski takie jak chipsy, paluszki, krakersy zamienić na suszone owoce albo orzechy. - Warto również zwrócić uwage na gotowe mieszanki ziół - ostrzega dietetyk. - Te do sałatek albo ryb, oprócz naturanych ziół, zawierają sporo soli.

Natomiast przyprawiając potrawy warto zrezygnować z tradycyjnej białej soli i zastąpić ją szarą, kopalnianą lub morską. Kucharz Jan Kuroń radzi też, by korzystać z innych, równie "charakternych" przypraw. - Tymianek, rozmaryn, czosnek, czyli coś, co jest mocne w smaku, idealnie nadaje się zamiast soli. Ale dajmy sobie czas, żeby polubić smak niesolonych dań. Organizm musi się do tego przyzwyczaić. .

(kul/kd)

Czytaj także

Staropolska kuchnia: bigos z raków i mięso kapłona

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2013 16:00
By choć przez chwilę poczuć smak dawnego, nawet średniowiecznego życia, wcale nie jest potrzebny wehikuł czasu. Niektóre potrawy można odtworzyć i przyrządzić nawet we własnej kuchni, trzeba tylko wiedzieć, jak się do tego zabrać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dieta Intermittent Fasting: czy to działa?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 12:00
Intermittent fasting to dieta polegająca na okresowej głodówce. Po okresie niejedzenia, w tzw. "oknie żywieniowym" możemy jednak spożywać to, co chcemy i w jakiej ilości chcemy. IF jest modna i pozwala na szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów, ale… czy jest także zdrowa?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mężczyźni kochają burgery. A co ze zdrowiem?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 19:00
Jest mecz, jest impreza - cieszą się panowie. I zasiadają do stołu zastawionego chipsami, piwem oraz pizzą. Jeden wieczór spędzony w męskim gronie może mieć wartość nawet 4000 kalorii. A co ze zdrowym odżywianiem?
rozwiń zwiń