Dieta Intermittent Fasting: czy to działa?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 12:00
Intermittent fasting to dieta polegająca na okresowej głodówce. Po okresie niejedzenia, w tzw. "oknie żywieniowym" możemy jednak spożywać to, co chcemy i w jakiej ilości chcemy. IF jest modna i pozwala na szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów, ale… czy jest także zdrowa?
Audio
  • Czy warto stosować dietę Intermittent Fasting? - materiał Eweliny Grygiel (Czwórka/Poranek OnLine)
Dieta Intermittent Fasting: czy to działa?
Foto: Glow Images/East News

Dieta Intermittent Fasting nazywana jest także "postną". - Nie polega ona, jak większość diet, na regularnym spożywaniu 4 - 5 posiłków dziennie - mówi dr Michael Moseley, dziennikarz naukowy BBC i autor książki "The fast diet". - Zamiast tego wybiera się dwa - trzy dni w tygodniu, podczas których ogranicza się spożycie kalorii do 500 - 600 dziennie. Przy założeniu, że nie będziemy obżerać się w ciągu pozostałych dni, mamy szansę schudnąć od 2 do 4 kg w miesiącu.

Podczas dwóch dni głodówki warto jeść np. tylko śniadanie i kolację. Powinniśmy wówczas spożywać posiłki bardzo lekkie: ryby, drób, albo warzywa i owoce. Dr Moseley przetestował metodę IF na sobie i dziś jest zdania, że jest ona skuteczna i zdrowa. Po ośmiu tygodniach stosowania diety schudł 9 kg. - To było ponad półtora roku temu i do tej pory utrzymuję wagę - wspomina dziennikarz. - Najtrudniejsze było jednak rozpoczęcie całego przedsięwzięcia, bo mój organizm nie był przyzwyczajony do takiego funkcjonowania. Po dwóch tygodniach jednak jest już lepiej, a żołądek zaczyna się kurczyć i nie musimy już dużo jeść.

Jak przyznaje dr Lidia Trawińska, dietetyk kliniczny, głodówki to dobry sposób nie tylko na to, by schudnąć, ale także, a może przede wszystkim, by oczyścić organizm. - Obniżenie ilości kalorii w posiłkach z pewnością pomoże naszemu organizmowi odpocząć - mówi ekspertka. - Pamiętajmy jednak, że trzeba właściwie się odżywiać przez caly tydzień, a nie tylko w trakcie głodówki. Należy na co dzień wykluczać z menu produkty niezdrowe, a jeść jak najwięcej tych zdrowych.

(kd/kul)

Czytaj także

Otyłość w ciąży? "To może mieć poważne konsekwencje"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 09:00
Jeśli jesteś w ciąży, lepiej zacznij odżywiać się zdrowo. Okazuje się bowiem, że niekontrolowanie przyrostu masy ciała w tej sytuacji może powodować poważne konsekwencje, zarówno dla ciebie, jak i twojego dziecka, m.in. wcześniejszy poród, poronienia, a także wady wrodzone.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłosz Brzeziński: wierzymy w sport, jednak ćwiczymy rzadko

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 11:00
Poprawni Optymiści, Pozorni Twardziele, Zmęczeni Herosi, Świadomi Indywidualiści, Zdesperowani Buntownicy, Niepocieszeni Podjadacze, Pogodni Mędrcy i Towarzyscy Hedoniści - znamy już "Style Zdrowia Polaków". Jak to o nas świadczy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co zawierają zupki błyskawiczne?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 10:00
Polacy na potęgę spożywają tzw. "zupki chińskie". W czwartkowym "Poranku OnLine" przyjrzymy się ich składowi.
rozwiń zwiń