Edyta Jungowska: przy tej książce śmiałam się i płakałam

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 10:30
Edyta Jungowska na swoim koncie ma już 11 audiobooków. W Czwórce opowiada o najnowszym z nich: "Dlaczego kąpiesz się w spodniach, wujku?", a także o znaczeniu literatury w dziecięcym świecie.
Audio
  • Edyta Jungowska opowiada o swoim najnowszym audiobooku pt. "Dlaczego kąpiesz się w spodniach, wujku?" i o literaturze dziecięcej (Czwórka/Poranek OnLine)
Edyta Jungowska
Edyta JungowskaFoto: Aurelia Chmiel

Edyta Jungowska, aktorka, właścicielka wydawnictwa, znów sięgnęła po tytuł Astrid Lindgren. Tym razem na polski rynek trafił audiobook "Dlaczego kąpiesz się w spodniach, wujku?". Nic dziwnego, że ten tytuł kojarzy niewielu - to pomysł Edyty Jungowkiej. W oryginale brzmiał on "My na wyspie Saltkråkan".

- Udało mi się uzyskać zgodę na zmianę tytułu. "Dlaczego kąpiesz się w spodniach, wujku?" wydaje mi się śmieszniejszy i ciekawszy - mówi gość "Poranka OnLine". - Ja nie znałam tej książki w dzieciństwie i mam wrażenie, że jest wiele takich osób. Okazuje się, że Astrid napisała najpierw scenariusz, potem powstał film, a na końcu książka - szalona opowieść o wakacjach pięcioosobowej rodziny - czwórki dzieci i ojca pisarza. 

/

Rodzina opisana przez Astrid Lindgren przypadkiem trafia na mała wysepkę, tam każdy z nich przeżywa ważne rzeczy: pierwsze miłości, fascynacje przyrodą czy chwile grozy. Na tej wyspie jest też wyjątkowe miejsce - zagroda stolarza, która przyciąga jak magnez.
- Czytając tę książkę śmiałam się i płakałam na przemian - przyznaje Jungowska. - W tej opowieści jest ojciec samotnie wychowujący dzieci, pojawia się wątek braku matki, ale jest tam też gros śmiesznych sytuacji.  Astrid żongluje emocjami. To książka bardziej dorosła od tych, które nagrywałam, Pippi czy Karlson. Ten audiobook przeznaczony jest dla dzieci od 7 do 107 lat. 
Edytę Jungowską w najbliższą niedzielę można będzie spotkać na Warszawskich Targach Książki. Aktorka poleca odwiedzić tę imprezę i zadbać o świetne lektury dla swoich pociech. Można kupić książki i audiobooki Astrid Lindgren, ale przede wszystkim warto dać dzieciom ładne książki, bo dzięki temu kształtujemy ich gust i smak.

(pj / ac)

Czytaj także

"Wyspa skarbów" w nowej odsłonie

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 15:00
Robert Louis Stevenson wiele lat temu, z sympatii dla siostrzeńca, postanowił namalować mapkę, która prowadzi do ukrytego skarbu. Następnie dopisał do niej fabułę i pokazał, gdzie ten skarb jest - tak powstała "Wyspa skarbów".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie jest łatwo promować czytelnictwo

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 15:00
Czytamy mało książek, albo w ogóle i co gorsza - nawet się tego nie wstydzimy! - Dla nas, ludzi propagujących czytelnictwo, jest to duże wyzwanie - mówi Piotr Kieżun z Instytutu Książki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Rożek - kosmicznie o kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 10:47
Jutro w "Poranku OnLine" niezwykłe spotkanie z niezwykłym człowiekiem, który miłością darzy naukę. ;) W studiu pojawi się m.in. dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń