Cyfryzacja – to wiele zmieni na radiowym rynku

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 09:30
Programy cyfrowe mogą zapewnić słuchaczom lepszą jakość odbieranego dźwięku, a nadawcom – możliwość rozszerzenia oferty programowej. – Chcielibyśmy rozpocząć nadawanie cyfrowe jeszcze w tym roku, nawet w pięciu aglomeracjach na terenie całego kraju – mówił w "Poranku OnLine" dyrektor Czwórki, Krzysztof Łuszczewski.
Audio
  • Rozmowa z dyrektorem Czwórki, Krzysztofem Łuszczewskim
Dyrektor Czwórki Krzysztof Łuszczewski
Dyrektor Czwórki Krzysztof ŁuszczewskiFoto: Czwórka

Cyfryzacja to jedno z wyzwań, które stoją przed Polskim Radiem. Dla Czwórki, zdaniem Krzysztofa Łuszczewskiego, dyrektora Programu Czwartego Polskiego Radia, a także Pełnomocnika Zarządu Polskiego Radia ds. Cyfryzacji, to szansa m.in. na to, by pokryć zasięgiem całą Polskę. – Żyjemy w świecie cyfrowym – tłumaczy gość "Poranka OnLine". –Trudno wyobrazić sobie, że radio będzie "analogową wyspą".

Tymczasem spośród programów Polskiego Radia, w pełni pokrywają kraj tylko Jedynka i Trójka. – Zaś Program Drugi i Czwarty nie mają tego pokrycia – mówi Krzysztof Łuszczewski. – Obecnie funkcjonująca technologia analogowa nam na to nie pozwala.

Zdaniem gościa "Poranka OnLine" cyfryzacja Programu Czwartego Polskiego Radia to cel długofalowy, nie doraźny. – Jedną z zalet nadawania materiału w technologii cyfrowej jest to, że jest ona tańsze od analogowej – tłumaczy Łuszczewski. – W perspektywie wieloletniej będzie to opłacalne.

Dla słuchaczy także sporo może się zmienić, bo cyfryzacja Polskiego Radia oznacza możliwość powiększenia oferty programowej. Poza tym programy cyfrowe to przede wszystkim lepsza jakość dźwięku. – Będzie można nadawać znacznie większą liczbę programów niż dotychczas – przekonuje Krzysztof Łuszczewski. – Wiadomo jednak, że pod względem komercyjnym takie rozwiązanie zburzy panujący obecnie porządek na rynku radiowym w Polsce.

Rozpoczęcie procesu cyfryzacji Czwórki najprawdopodobniej rozpocznie się jeszcze w tym roku, choć uwarunkowane jest ono wieloma czynnikami. Jakimi? Dowiedz się więcej, m.in. o szczegółach technicznych zmian, jakie nas czekają, a także o tym, co jest niezbędne, by cyfryzacja Polskiego Radia mogła zostać pomyslnie przeprowadzona. Posłuchaj nagrania całej rozmowy z Krzysztofem Łuszczewskim z "Poranka OnLine" , bądź obejrzyj nagranie wideo ze studia Czwórki.

 

(kd)

Czytaj także

Pierwsza pomoc w Czwórce - naucz się ratować ludzkie życie

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2012 16:41
Od poniedziałku do piątku w Czwórce pokazujemy wam, jak ratować ludzkie życie. Tym razem będziemy pomagać osobie, która właśnie zemdlała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czwórka zaprasza na sobotnie koncerty

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2013 10:00
Za nami występy m.in. Jamala, Lao Che, Acid Drinkers, Kamila Bednarka, My Riot, Happysad, Kazika Na Żywo, Grubsona z ekipą i składu Luxtorpeda. W nowym "sezonie koncertowym" Czwórki czas na... Pablopavo i Praczasa. Zapraszamy już 22 czerwca!
rozwiń zwiń