Dziewczyny też odnajdują się w nowych technologiach

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2013 10:00
"Dziewczyny w Nowych Technologiach" to akcja, która ma zachęcić dziewczyny do pracy w stereotypowo męskich branżach. Nasz rynek potrzebuje: informatyczek i inżynierek.
Audio
  • Dziewczyny w Nowych Technologiach - o akcji opowiada Magdalena Gaj, prezes UKE (Poranek OnLine/ Czwórka)
Dziewczyny też odnajdują się w nowych technologiach
Foto: Glow Images/East News

Projekt "Dziewczyny w Nowych Technologiach" jest ściśle związany z obchodami Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nowych Technologiach - "Women and Girls in ICT Day", który przypada w tym roku na 25 kwietnia.

Święto zostało ustanowione i rozpropagowane na całym świecie przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ang. International Telecommunication Union, skrót ITU) działający przy ONZ.
Celem projektu polskiego jest poruszenie tematyki nierówności płci i szans kobiet w tym obszarze. Inicjator - Urząd Komunikacji Elektronicznej wraz z partnerami: wiodącymi firmami branży ICT i polskimi uczelniami technicznymi, pragnie pokazać dziewczynom i kobietom w Polsce, że podjęcie nauki w obszarze nowych technologii to szansa na rozwój i dobrą przyszłość.

- To wsparcie dla kobiet i dziewcząt, które studiują na kierunkach technicznych, by pokazać im, że branża nowych technologii to branża, w której warto szukać pracy - mówi Magdalena Gaj. - W branżach takich jak informatyka, telekomunikacja czy elektronika jest bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników, w szczególności kobiety - dodaje.
UKE wraz z partnerami zorganizowało konkurs, w którym można wygrać odpłatny staż w najlepszych firmach specjalizujących się w nowych technologiach.
- W Polsce dziewczyny nie wybierają kierunków ścisłych, technicznych. Na tych kierunkach jest ich zaledwie 6% z całej liczby studentów. Później też często rezygnują z pracy w zawodzie, bo wydaje im się, że to jest jednak praca dla mężczyzny - wyjaśnia prezes UKE. - Ja jednak podkreślam, że praca nie ma płci.
Do konkursu można zgłaszać się przez internetową stronę Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Prezes UKE zaprasza również na obchody Światowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nowych Technologiach, 25 marca, na Politechnice Warszawskiej - posłuchaj załączonej rozmowy z "Poranka OnLine".

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka komputery technologie
Czytaj także

Rosyjska myśl techniczna: все-пилот

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 17:00
Ruskie pierogi, rakieta Proton, kałasznikow, a teraz все-пилот. Rosyjska myśl techniczna dotrzymuje kroku wymogom współczesności, a Czwórka wysłała do Moskwy reportera, który sprawdził jak działa "wsio-pilot".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wylewanie złych emocji w sieci jest jak gaszenie pożaru benzyną

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 17:45
Naukowcy już dawno udowodnili, że internet uwydatnia agresję bardziej niż cokolwiek innego. Teraz postanowili sprawdzić czy gniewne posty rozładowują czy raczej potęgują złość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyfrowa legenda o Lechu, Czechu i Rusie

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 13:07
O tym, ile radości sprawia tworzenie czegoś dla innych, przekonują bohaterki reportażu Grażyny Wielowieyskiej "Cyfrowa baśń", czyli uczennice VI klasy Zespołu Szkół w Konstancinie-Jeziornej, które piszą bajki po angielsku i zamieszczają je w internecie.
rozwiń zwiń