Porada prawna za darmo, dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 13:40
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chciałoby, żeby każdy Polak miał bezpłatny dostęp do porad prawnych. Takie rozwiazanie popiera również Ministerstwo Sprawiedliwości.
Audio
  • Bezpłatne porady prawne - materiał Błażeja Prośniewskiego (Czwórka/Poranke OnLine)
Nowe przepisy zakładają m.in. prawo do nieodpłatnej pomocy adwokata, prawo do badania lekarskiego i dopuszczenia do uczestnictwa dziecka w postępowaniu
Nowe przepisy zakładają m.in. prawo do nieodpłatnej pomocy adwokata, prawo do badania lekarskiego i dopuszczenia do uczestnictwa dziecka w postępowaniuFoto: Glow Images/East News

System bezpłatnej pomocy prawnej wydaje się bardzo ciekawym rozwiązaniem. Głównym problemem oczywiście są pieniądze. Dlatego na początek planowane jest wprowadzenie swego rodzaju bonów, z których będą mogły skorzystać osoby o niskich dochodach, a w wyjątkowych sytuacjach także wszyscy ci, którzy znajdują się w trudnej sytuacji np. ofiary przemocy domowej.
Szacuje się, że ten pomysł będzie kosztował od 130 milionów do 260 milionów złotych. Minister sprawiedliwości twierdzi, że będzie można to sfinansować ze środków unijnych, którymi będą zarządzać starostwa.
- Starości wiedzą kto żyje poniżej średniej, kto jest osobą potrzebującą pomocy - wyjaśnia Marek Biernacki, minister sprawiedliwości.
Z drugiej strony odzywają się również sceptyczne głosy. Eksperci twierdzą, że nie żyjemy w państwie socjalnym, dlatego wystarczy, że państwo zapewnia adwokata z urzędu osobom zasiadającym na ławie oskarżonych. Większa pomoc prawna nie jest potrzebna.
Jak potoczą się losy tego projektu, czy w pewnym momencie nie zabraknie na niego pieniędzy, jeszcze nie wiadomo. Minister sprawiedliwości jest jednak dobrej myśli.

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka prawo
Czytaj także

Donos obywatelski - w słusznej sprawie

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 12:30
Patryk Kuniszewicz w "Hyde Parku" przygląda się donoszeniu, a konkretnie temu czy informowanie to już donoszenie czy jeszcze nie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

OC dla rowerzystów. A może dla pieszych też?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 08:00
Wraz z ilością rowerzystów na naszych drogach rośnie też liczba kolizji i wypadków z ich udziałem. A skoro są wypadki, to są także ich konsekwencje...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ochrona wizerunku przysługuje wszystkim - bez wyjątków

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 16:20
Gdy działania policji w ściganiu przestępców nie przynoszą rezultatów, lepiej nie brać spraw w swoje ręce. To nie jest zgodne z prawem, a w dodatku może przeszkodzić funkcjonariuszom w śledztwie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego spieramy się o pochówek?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 18:18
Ustawa o chowaniu zmarłych została uchwalona w 1958 roku. Od tego czasu było kilka nowelizacji, ale główny zapis od pół wieku się nie zmienił - ciało zmarłego musi zostać pochowane w grobie ziemnym lub katakumbie.
rozwiń zwiń