Gdy nudzą cię internetowe trendy, postaw na młócenie cepami i kręcenie kiczek

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2025 14:42
Koń w kieracie, młócenie cepami, kręcenie kiczek, klepanie beczek - takich haseł nie zna TikTok ani instagram. Większość z nich dla młodych ludzi to "czarna magia". Może więc poznanie ich byłoby niezłą alternatywą dla ciągłego skrolowania mediów społecznościowych -  skansen w Kolbuszowej zaprasza na maraton z kulturą ludową. 
Chałupa Szylarów z Markowej - dziś jest jedną z atrakcji skansenu w Kolbuszowej
Chałupa Szylarów z Markowej - dziś jest jedną z atrakcji skansenu w KolbuszowejFoto: Autorstwa Jan Mazurkiewicz - Archiwum Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, FAL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15840161

Wśród atrakcji maratonu z kulturą ludową, na który w dniach 26-27 i 29 lipca (sobota, niedziela, wtorek) zaprasza podkarpacki skansen w Kolbuszowej, znalazły się m.in. koń w kieracie, młócenie cepami, kręcenie kiczek, klepanie beczek, haftowanie, opowiadanie bajek. Haftowanie i opowiadanie bajek jeszcze brzmią znajomo, ale pozostałe konkurencje przygotowane przez Muzeum Kultury Ludowej dla wielu są tajemnicą.

Maraton z kulturą ludową w Kolbuszowej 

Jak zauważyła Agata Front z Działu Upowszechniania i Promocji kolbuszowskiego muzeum, wszystkie przygotowane atrakcje i aktywności to doskonała podróż w czasie. Pierwszego dnia uczestnicy będą mogli zobaczyć jak wyglądały żytnie żniwa, jak pracował koń w kieracie i jak się młóciło cepami. Mimo że znamy nazwę tego, co nas czeka to nie dla wszystkich jest to jasne. Spieszymy z wyjaśnieniem:

  • Koń w kieracie - to koń zaprzęgnięty do kieratu, czyli urządzenia napędzanego siłą zwierzęcia chodzącego w kółko. Dawniej kierat wykorzystywano np. do mielenia zboża, pompowania wody czy napędzania innych mechanizmów w gospodarstwach rolnych. Dziś wyrażenie "koń w kieracie" ma też swoje przenośne znaczenie i oznacza człowieka uwięzionego w rutynie. 
  • Młócenie cepami - to tradycyjna, ręczna metoda oddzielania ziaren zboża (np. pszenicy, żyta) od kłosów i plew. Nazwa tej czynności też ma dziś swoje metaforyczne znaczenie: "młócić jak cepem" oznacza mówienie bez sensu, rozwlekanie wypowiedzi. 

W programie znalazł się też pokaz kręcenia kiczek, czyli słomianych wiązek do krycia dachów oraz układania "równiutkiej schodkowej strzechy". W niedzielę zaplanowano spotkania z tradycyjnym rzemiosłem i regionalną kuchnią.

- Niech hasłem tego dnia będzie cytat: "Ja z Bukowca jestem bednorz". To fragment ludowej przyśpiewki, który przypomina, że lasowiaccy bednarze (rzemieślnicy wyrabiający beczki i naczynia drewniane) słynęli ze swych umiejętności na całą okolicę - zwróciła uwagę pracownica muzeum. Tego dnia odbędzie się pokaz tradycyjnego sposobu wyrobu beczek klepkowych w wykonaniu specjalisty z miejscowości Trzeboś, a chętni będą się mogli nauczyć lasowiackiego haftu.

- Jest to wymagająca umiejętność, ale, co ciekawe, ostatnio cieszy się dużym powodzeniem. Kto będzie miał ochotę sprawdzić, dlaczego jest taka wciągająca, niech koniecznie uda się do szkoły z Trzebosi – zachęcała do udziału Front.


Folklor dla młodych 

Atrakcje, na które zaprasza kolbuszowski skansen pozornie wydają się nie mieć nic wspólnego ze światem młodych ludzi. Ktoś mógłby powiedzieć, że folklor, ludowość to nuda. Świat kultury udowadnia jednak od lat, że jest inaczej. Wystarczy wspomnieć choćby o Nespoon, która od lat działa na pograniczu street artu, ceramiki i sztuki ludowej. 

Przywołać też można duet Sw@da i Niczos. Ich utwór "Lusterka" zdobył drugie miejsce na polskich kwalifikacjach do Eurowizji, uzyskując 24 proc. głosów. 

Odłóż smartfona, albo nakręć niepowtarzalną rolkę w Kolbuszowej

W Kolbuszowej będzie także możliwość skosztowania prawdziwych lasowiackich przysmaków regionalnej kuchni, którymi poczęstują panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Cmolasu; wejść do chałupy z Cierpisza, do kościoła z Rzochowa oraz spichlerza z Bidzin, by zobaczyć wystawę malarską Luigiego Priore, a także do domu parafialnego z Książnic, mieszczącego ilustracje Izabelli Kędzierskiej do książki "Kto nie wierzy, niech sprawdzi. Bajki Lasowiaków i Rzeszowiaków". 

Podkarpacki maratonu z kulturą ludową to idealna okazja, by odłożyć smartfona, pobyć bliżej życia, podróż w czasie. Ale możemy też wykorzystać ten czas, by nakręcić rolki w niepowtarzalnym klimacie na swoje media społecznościowe.

***
pj/PAP
Zobacz więcej na temat: Czwórka folklor KULTURA
Czytaj także

Miejska samotność w zbiorze Arka Kowalika "Dźwięki ptaków"

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2025 12:28
Tętniące życiem miasta, w których żyją indywidualności - samotność jest dniem powszednim mieszkańców metropolii. W "Fermencie kulturalnym" Arek Kowalik przedstawił swój debiutancki zbiór opowiadań "Dźwięki ptaków", prezentujący różne oblicza miejskiej alienacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lublin zamienia się w cyrkową arenę - w lipcu rusza Carnaval Sztukmistrzów

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2025 14:56
Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie to święto klaunady, akrobatyki, żonglerki i kreatywności, które co roku przyciąga tysiące widzów spragnionych emocji i dobrej zabawy. Niezwykłych emocji dostarczają oczywiście ewolucje na wysokości. W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem "Run Away With The Circus". 
rozwiń zwiń