Jan Karski - postać, która inspiruje do dziś

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 15:00
Łódź to miasto szczególne dla Jana Karskiego. Tam się urodził, wychował, to miasto go ukształtowało. Nauczyło tolerancji i mądrości.
Audio
  • "Jan Karski - więcej niż bohater" - Muzeum Miasta Łodzi odwiedził Patryk Kuniszewicz (Czwórka/W cztery oczy)
Wystawa w Muzeum Miasta Łodzi poświęcona postaci Jana Karskiego
Wystawa w Muzeum Miasta Łodzi poświęcona postaci Jana KarskiegoFoto: Patryk Kuniszewicz/Czwórka

Patryk Kuniszewicz wraz z ekipą audycji "W cztery oczy" wybrał się do tego wyjątkowego miasta. Udało mu się wejść do Gabinetu Jana Karskiego, który, jak się okazuje, jest dostępny dla wszystkich chętnych w Muzeum Miasta Łodzi. Z okazji obchodzonego właśnie Roku Jana Karskiego i 100. rocznicy urodzin emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, który w czasie II wojny światowej dotarł na Zachód z przerażającymi informacjami o zagładzie Żydów, jego gabinet został odnowiony i zmodernizowany.

Czytaj także: Jan Karski - bohater, jakich niewielu <<<
Ekspozycja "Jan Karski - więcej niż bohater" zabiera nas w podróż śladami życia polskiego bohatera. - Profesor Jan Karski jest naszym gościem prawie od 16 lat - mówi Beata Kamińska kuratorka wystawy. - Pierwszy gabinet powstał tu w 1999 roku - była to wystawa stała. Teraz prezentujemy gabinet w nowej formie aranżacyjnej, zmodernizowany. Materiał ekspozycyjny przedstawiony został w nowej formie. Na wystawie nie brakuje tabletów i różnych urządzeń multimedialnych. Można usłyszeć głos profesora i obejrzeć film "Daremna misja" w reżyserii pana Janusza Wejcherta, w której nasz bohater opowiada o swojej ostatniej misji w 1943 roku do USA.
Jan Karski, czyli Jan Romuald Kozielewski, urodził się w Łodzi. Tam spędził swoje dzieciństwo i młodość. Wychowywał się w kamienicy zamieszkałej głównie przez Żydów, on sam pochodził z rodziny katolickiej, z nimi bawił się na podwórku, chodził do szkoły.
- Tu skończył szkołę powszechną, męskie gimnazjum im. Józefa Piłsudzkiego - mówi Beata Kamińska. - Właśnie w Łodzi Karski dotknął wielokulturowości. Rodzinne miasto opuścił w 1931 po maturze i wyjechał do Wilna, które szybko zamienił na Lwów, gdzie jego brat był komendantem policji. Od tej pory jego losy poważnie zaczęły się splatać z losami państwa polskiego.

Więcej o postaci Jana Karskiego>>>

JAN KARSKI W RADIACH WOLNOŚCI>>>

Liczne świadectwa losów i działalności Jana Karskiego znajdziemy właśnie w jego łódzkim gabinecie. Są tu jego pisma, meble, lampa, fotel z uczelni, na której wykładał w Stanach Zjednoczonych, powojenne dyplomy i wyróżnienia. Na półce znajdziemy też pierwsze wydanie jednej z najważniejszych książek o II wojnie światowej "Tajne Państwo", która pierwszy raz została wydana w 1944 roku w Bostonie, w Polsce zaś dopiero w 1999 roku. Dlaczego tak się stało i czemu Jan Karski mimo swej bohaterskiej misji czuł się odpowiedzialny za zagładę Żydów, dowiesz się słuchając całej audycji "W cztery oczy".

W załączonym materiale dźwiękowym Błażej Prośniewki i Kasia Węsierska oraz ich rozmówcy polecają liczne łódzkie wydarzenia związane z postacią Jana Karskiego.
(pj/ac)

Czytaj także

Jan Karski - człowiek wolności

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2013 08:00
Życiorys tego człowieka nadawałby się świetnie na scenariusz sensacyjnego filmu z czasów II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Karski - człowiek, który musiał zostać bohaterem

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2014 16:00
Losy Jana Karskiego są niezwykłe, a jego biografii wystarczyłoby na napisanie wielu książek. - Nadzwyczajne okoliczności tworzą nadzwyczajnych ludzi - mówi Wojciech Białożyt z Fundacji im. Jana Karskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Karski - zapalony szachista chciał powstrzymać Holocaust

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 10:00
W czasie II wojny światowej dotarł na Zachód z przerażającymi informacjami o zagładzie Żydów. Mimo przedstawianych dowodów, wielu uważało, że uprawia propagandę.
rozwiń zwiń