Jan Karski - zapalony szachista chciał powstrzymać Holocaust

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 10:00
W czasie II wojny światowej dotarł na Zachód z przerażającymi informacjami o zagładzie Żydów. Mimo przedstawianych dowodów, wielu uważało, że uprawia propagandę.
Audio
  • Marek Stremecki, rzecznik Muzeum Historii Polski opowiada o Janie Karskim i wydarzeniach zorganizowanych z okazji 100. rocznicy jego urodzin (Czwórka/Poranek OnLine)
Jan Karski
Jan KarskiFoto: mat. prasowe/Muzeum Historii Polski

Informacje dostarczone za ocean przez Jana Karskiego były zatrważające. Mimo pozyskania ich Zachód nie podjął działań, milczał. Marek Stremecki, rzecznik Muzeum Historii Polski te wydarzenia kwituje dość okrutnym stwierdzeniem: "To była polityka".
- Karskiemu i wierzono, i trochę nie wierzono. Mówiono też, że jako przedstawiciel Podziemnego Państwa Polskiego uprawia propagandę - opowiada gość "Poranka OnLine". - Do tamtej pory świat nigdy nie przeżył Holocaustu, nigdy nie wydarzyło się coś takiego, co miało miejsce podczas II wojny światowej.

Marek Stremecki przybliża dwa spotkania Karskiego z przedstawicielami amerykańskich władz. Sędzia Sądu Najwyższego Ameryki Felix Frankfurter powiedział: "Pan nie kłamie, ale panu nie wierzę". - To były znamienne słowa - mówi Stremecki. - Podobna sytuacja miała miejsce podczas spotkania z prezydentem USA Rooseveltem, do którego w lipcu 1943 roku dotarł Karski. Rozmawiał z nim 1,5 godziny, choć tamten przeznaczył na nią zaledwie 20 minut. Po wysłuchaniu historii o tym, co się dzieje w Polsce, co się dzieje z Żydami, prezydent powiedział: "Pan zdaje się jest z kraju rolniczego, potrzebujecie koni do uprawy ziemi, a z Niemcami poradzimy sobie po wojnie".
Czytaj także: Jan Karski - bohater, jakich niewielu <<<

Dziś można snuć różne teorie na temat tego, dlaczego Zachód milczał, okazji ku temu dostarczy też spotkanie, które odbędzie się 24 kwietnia w Kinie Kultura w Warszawie z Szewachem Weissem, byłym ambasadorem Izraela w Polsce.

Więcej o postaci Jana Karskiego>>>

JAN KARSKI W RADIACH WOLNOŚCI>>>

Muzeum Historii Polski o pamięć o Janie Karskim dba od lat. Przypomina postać wybitnego dyplomaty, patrioty. W muzeum od 3 lat prowadzony jest program o tej postaci, a jego pracownicy robią wszystko by świat pamiętał o Janie Karskim.
(pj/kd)

Czytaj także

Jan Karski - człowiek, który musiał zostać bohaterem

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2014 16:00
Losy Jana Karskiego są niezwykłe, a jego biografii wystarczyłoby na napisanie wielu książek. - Nadzwyczajne okoliczności tworzą nadzwyczajnych ludzi - mówi Wojciech Białożyt z Fundacji im. Jana Karskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Setna rocznica urodzin Jana Karskiego. "Zrobił wszystko by ocalić drugiego człowieka"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 11:07
Senat specjalną uchwałą uczci pamięć Jana Karskiego, kuriera i emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego.
rozwiń zwiń