Ile litrów krwi jest w ludzkim ciele?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 12:00
Jeśli kiedyś zastanawialiście się, ile wasze ciało mieści w sobie krwi, to Czwórka znalazła dla was odpowiedź.
Audio
  • Ile litrów krwi jest w ludzkim ciele? (Czwórka/W cztery oczy)
Ile litrów krwi jest w ludzkim ciele?
Foto: Glow Images/East News

- Używamy takiego określenia, jak objętość krwi krążącej i przeliczamy przeważnie jej 80 miligram na kilogram masy ciała - wyjaśnia Joanna Wojewoda, kierownik działu krwiodawców Centrum Krwiodawstwa w Warszawie. Przeciętny człowiek posiada w swoim organizmie od 5 do 7 litrów krwi. Różnica w objętości zależy od między innymi płci i rasy.

Ekspertka tłumaczy, że krew składa się z osocza - tkanki płynnej oraz składników komórkowych, czyli krwinek czerwonych, białych i płytkowych. Nadprodukcja tych elementów grozi chorobami.

Czytaj także: Oddawaj krew bez obaw<<<

Jak sprawdzić, czy mamy odpowiednią ilość krwi w organizmie? Po prostu trzeba spojrzeć do wyników badań po ich pobraniu.

- Przy zwykłym badaniu morfologii będzie wykazany hematokryt, czyli stosunek składników komórkowych krwi do jej częśći płynnej. Wskaże nam to, czy nasz organizm jest przewodniony lub zagęszczony. Badania, które odbiegają od normy wymagają powtórzenia - mówi Joanna Wojewoda.

Aby dowiedzieć się o chorobach jakie niesie za soba nadprodukcja składników krwi, zapraszamy do wysłuchania całego materiału z audycji "W cztery oczy".

bc, ac

Czytaj także

Czy woda może nam zaszkodzić?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 16:00
Polskie powiedzenie głosi, że "dobra woda zdrowia doda". Okazuje się jednak, iż wypita w nadmiarze może nam poważnie zaszkodzić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Również zwierzęta mogą być... weganami

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 16:48
Coraz więcej osób decyduje się zrezygnować ze spożywania mięsa. Rośnie popularność wegetarianizmu, ale i weganizmu, który jest bardziej radykalną formą diety, przeradzającą się w ideologię. Nie zawsze to podejście ogranicza się do ludzi, bo zdarzają się osoby, które dania bezmięsne serwują swoim mniejszym przyjaciołom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Woda z cytryną - to pierwszy zastrzyk energii

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2014 15:20
Zdrowe odżywianie nie oznacza sprowadzania produktów z kosmosu, czy kupowania drogich sprzętów do przygotowania dań. Patenty, które zdradza gość Czwórki są tanie i skuteczne.
rozwiń zwiń