Seks radykalnie obniża stres

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2011 12:18
Czeka Cię wystąpienie publiczne i mocno się stresujesz? Jest na to jedna dobra recepta - seks.
Audio

Osoby, które mają bujne życie seksualne mają większą łatwość w wystąpieniach publicznych, nie są zestresowane - o wynikach takich brytyjskich badań poinformowało ostatnio szacowne czasopismo naukowe "New Scientist".

Ta informacja musi dotrzeć jeszcze do świata sportu. Niektórzy trenerzy zabraniają piłkarzom uprawiania seksu przed ważnymi meczami, a na przykład Ronaldo utrzymuje, że seks go do gry w piłkę bardzo mobilizuje.

- Po udanym kontakcie seksualnym, najlepiej zakończonym orgazmem będziemy mieli podobny stan do tego jaki osiągamy po treningu relaksacyjnym, saunie, masażu - mówi seksuolog Arkadiusz Bilejczyk.

Jesteśmy wtedy rozluźnieni, poziom lęku jest mniejszy, a poczucie własnej wartości wzrasta. To wszystko zasługa oksytocyny, hormonu wydzielanego podczas stosunku. Według brytyjskich naukowców działanie oksytocyny utrzymuje się przez tydzień.

- Podwyższony poziom oksytocyny daje nam poczucie euforii, dodaje nam skrzydeł i jesteśmy wtedy skuteczniejsi w działaniu - ocenia Bilejczyk.

Dowiedz się więcej, kliknij dźwięk po prawej stronie artykułu.

 

usc

Zobacz więcej na temat: NAUKA
Czytaj także

Polski seksuolog: "na polityków i biznesmenów działa afrodyzjak władzy"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2011 05:50
Władza oraz wiążący się z nią prestiż sprawiają, że niektórzy politycy dochodzą do wniosku, że mogą sobie pozwolić na więcej niż zwykli ludzie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie seksualne cywilizowanych – 7 faktów

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2011 13:42
To temat, który, jak każdy inny, poddaje się badaniom naukowym. Jakie są podstawowe statystyki na temat polskiego (i nie tylko) seksu?
rozwiń zwiń