Gdy po treningu pojawiają się zakwasy…

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2011 13:47
Czym są zakwasy mięśni? Co pomaga się z nimi uporać? Dlaczego piwo nie neutralizuje bólu? Na te i inne pytania odpowiedzi udzielaliśmy w ramach cyklu "Spytaj redaktora".
Audio

Powszechnie uważa się, że zakwasy (profesjonalnie określane, jako opóźniona bolesność mięśni), które pojawiają się po intensywnym wysiłku fizycznym, spowodowane są wydzielaniem się kwasu mlekowego. Jak dowodzą najnowsze badania naukowe, wcale tak nie jest. – Zakwasy spowodowane są mikrourazami włókien mięśniowych – tłumaczy Marcjan Piotrowski, trener fitness.

Pierwsze objawy bólu pojawiają się mniej więcej po ośmiu godzinach od treningu, a apogeum tego bólu przypada na 24-48 godzin po wysiłku.

Jeśli chodzi o kwas mlekowy, to jego nadmiar jest co prawda przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości, ale tylko tuż po treningu. Taki ból nie trwa dłużej niż godzinę.

Aby ustrzec się przed zakwasami warto jest przed treningiem dobrze rozgrzać mięśnie lub też przyjąć aminokwasy rozgałęzione, potocznie zwane BCAA. – Są to trzy aminokwasy: walina, leucyna i izoleucyna, które przeciwdziałają rozpadowi tkanki mięśniowej – wyjaśnia Marcjan Piotrowski. Można je nabyć w postaci suplementów diety lub też naturalnie znaleźć w produktach żywnościowych obfitujących w białko. 

Gdy już jednak jest za późno na przyjęcie specyfików wtedy pomóc może tylko porządny masaż. O tym, że wbrew obiegowej opinii picie piwa wcale nie pomoże w takiej sytuacji na bolące mięśnie posłuchaj w audycji "W cztery oczy".

ap

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

O czym należy pamiętać, skacząc z 11. piętra?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2011 13:24
Planujesz skoczyć z 11 piętra? Uważaj, to może być niebezpieczne… chyba, że zorganizujesz sobie spadochron. Może być… z worków na śmieci. Nasi eksperci na Waszą prośbę policzyli, ile trzeba byłoby ich zużyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe technologie w bieganiu

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2011 19:44
Buty z wmontowanymi nadajnikami, koszulki, które odprowadzają wilgoć na zewnątrz, czy monitory pracy serca - to tylko niektóre z nowości technologicznych, o których powinien wiedzieć każdy biegacz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie ma to jak być odpornym

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2011 10:40
Osoby odporne są zarówno zdrowsze, jak i szczęśliwsze. Do ich grona zdecydowanie można zaliczyć słuchaczy Czwórki, którzy w audycji "W cztery oczy" przyznali się m.in. do odporności na głupotę, dźwięk budzika czy krytykę.
rozwiń zwiń