Dieta wegetariańska zabija psy i koty

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 13:20
Wegetarianizm jest coraz bardziej popularny. Oprócz tego, że sami nie jemy mięsa, zdarza się, że w imię tej ideologii odmawiamy go naszym dzieciom. Są i tacy, którzy mięsa poskąpiliby nawet… psu, czy kotu. Niewielu zdaje sobie sprawę, że w ten sposób zabijemy zwierzę.
Audio
  • Dieta wegetariańska nie dla psów? - materiał Katarzyny Wójtowicz (Czwórka/W cztery oczy)
Psy i koty potrzebują posiłków mięsnych
Psy i koty potrzebują posiłków mięsnychFoto: Glow Images/East News

Okazuje się, że o ile człowiek bez mięsa sobie poradzi, pies nie do końca. - Pies, czy kot to zwierzęta mięsożerne, które żyjąc w naturalnym środowisku i kierując się swoim instynktem, myślę tu o przodkach, polowały na zdobycz, czyli w tym przypadku zwierzynę - tłumaczy prof. Piotr Ostaszewski, dietetyk zwierząt ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.  - Jeżeli więc wprowadzamy ideologię, opierającą się na stosowaniu wyłącznie posiłków bezmięsnych, działamy wbrew naturze.

Mimo wszystko warto więc odróżniać psy i koty od ludzi. Zwłaszcza, że zdaniem eksperta Czwórki, o ile w przypadku ludzi, którzy są wszystkożerni, białko zwierzęce można zastąpić białkiem roślinnym, o tyle w przypadku zwierząt, nie do końca jest to możliwe.

Przeczytaj wywiad z Mają Sablewską, która ze względów zdrowotnych nie je mięsa od dwóch lat: Maja Sablewska: Mięso może zabić w 10 lat...

- Są badania, które udowodniły, że ludzie na dietach wegetariańskich, przy mądrym zaplanowaniu tej diety mogą bardzo dobrze funkcjonować, a nawet wskaźniki zdrowotne mogą być u nich lepsze – tłumaczy prof. Ostaszewski. - Natomiast mięso zawiera pewne unikalne składniki, które są zawarte wyłącznie w nim. Gdyby ktoś zaczął więc stosować dietę bezmięsną w przypadku kotowatych, prędzej czy później mogłoby dojść do katastrofy.

Dowiedz się więcej o wszystkich aspektach diety wegetariańskiej i jej wpływie na zdrowie naszych pupili, słuchając całego materiału reporterskiego Katarzyny Wójtowicz z audycji "W cztery oczy".

(kd)

Czytaj także

Psy z tytułami niemalże szlacheckimi

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2012 14:00
Anglicy są zwariowani na punkcie psów i mają, trzeba przyznać, piękne tradycje w tej dziedzinie. Właśnie odbywa się Crufts - brytyjskie święto kynologów. Otrzymanie nominacji na Crufts jest nie byle jakim wyróżnieniem, to prawie psi tytuł szlachecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Postaw psa na nogi

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2012 21:00
Depresje, niesforność, problemy z poruszaniem, to kłopoty które dotykają wielu naszych czworonożnych przyjaciół. Poradzić sobie z nimi możemy z pomocą psich specjalistów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak ułożyć sobie życie z psem po przejściach?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2012 08:00
Adoptując czworonoga ze schroniska często chcielibyśmy od razu przychylić mu nieba. Tymczasem na początku przede wszystkim powinniśmy skupić się na jego wychowywaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Plaża tylko dla psów?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 08:00
Symbol przekreślonego psa, to oznaczenie, które możemy znaleźć przy wielu zejściach na plażę. By umożliwić czworonogom legalny wypoczynek nad morzem władze w Gdyni wyznaczyły dla nich specjalną strefę.
rozwiń zwiń