Dodrukowanie pieniędzy to nie jest rozwiązanie

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 12:39
Im więcej pieniędzy jest na rynku, tym są mniej warte. Dodrukowywanie banknotów może spowodować hiperinflację, a lepiej tego uniknąć.
Audio
Dodrukowanie pieniędzy to nie jest rozwiązanie

W wielu państwach brakuje pieniędzy, każde jak może próbuje łatać dziurę budżetową. Kasia Węsierska na prośbę słuchaczy Czwórki sprawdziła, czemu dodrukowanie pieniędzy nie jest dobrym rozwiązaniem.

- Gdyby załatanie dziury budżetowej wiązało się tylko z dodrukowaniem pieniędzy, to politycy i ekonomiści już dawno by to robili i żylibyśmy w idealnym świecie - mówi Tomasz Jaroszek z serwisu bankier.pl. -  Niestety jeśli drukujemy dużo pieniądza to staje się on mniej wartościowy. Jeśli to przełożymy na dzisiejszą ekonomię to mamy inflację - ceny wszystkiego rosną - dodaje.

Gdy pieniędzy na rynku jest za dużo to tracą one swoją wartość. Z taką sytuacją w Polsce mieliśmy do czynienia w czasach PRLu. Doszło wtedy do hiperinflacji, pieniądze stały się niemal bezwartościowe.

W 2008 roku USA podjęły decyzję o dodruku pieniędzy - eksperci przewidują, że za dwa lata Stany czekają poważne konsekwencje tej decyzji - posłuchaj załączonego materiału z audycji "W cztery oczy".
(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka inflacja pieniądze
Czytaj także

Co to jest lokata strukturyzowana?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 13:14
Tych, którzy chcą zarobić więcej niż na zwykłej lokacie banki kuszą tzw. lokatami strukturyzowanymi. Co to jest i jak działa?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niechciane "dzieci" kolei idą na sprzedaż

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 15:10
W Polsce mamy 2,5 tysiąca dworców kolejowych, z czego działa zaledwie 900. PKP postanowiło więc pozbyć się niechcianych "dzieci" i najbardziej zniszczone obiekty sprzedać albo nieodpłatnie przekazać samorządom.
rozwiń zwiń