X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gimbaza czy geniusze? Polscy gimnazjaliści są najmądrzejsi w Europie!

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 12:00
Wbrew powszechnej opinii polscy gimnazjaliści okazali się być jednymi z najlepszych w przeprowadzanym na całym świecie teście wiedzy 15-latków. Tylko czy to na pewno dowód na to, że polepszyła się jakość naszej edukacji?
Audio
  • Co to jest ranking PISA? (Czwórka/4 do 4)
  • O polskim szkolnictwie i świetnych wynikach polskich uczniów w rankingu PISA dyskutują nauczyciele i eksperci (Czwórka/4 do 4)
Gimbaza czy geniusze? Polscy gimnazjaliści są najmądrzejsi w Europie
Foto: Glow Images/East News

PISA, czyli  Program Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów, to najpoważniejszy ranking edukacyjny na świecie. W badaniu bierze się pod uwagę trzy podstawowe dziedziny: czytanie i interpretacja (ang. reading literacy), matematyka (mathematical literacy) i rozumowanie w naukach przyrodniczych (scientific literacy).

- W 2000 roku w tym zestawieniu byliśmy poniżej średniej krajów OECD i UE, a to, co ciągnęło nas w dół, to była duża ilość słabych uczniów - tłumaczy Ireneusz Białecki, socjolog z UW. - Ale to się zmieniło po wprowadzeniu gimnazjów.

Raport o polskiej szkole: uczeń coraz mniej ufny, coraz bardziej samotny >>>

W tym roku, w międzynarodowym teście umiejętności gimnazjalistów, polscy uczniowie znaleźli się w ścisłej czołówce i okazali się być najlepszymi matematykami w UE, ex aequo z Holandią, Estonią, Finlandią. Może to być dowód na to, że po latach stagnacji polska szkoła potrafi wykształcić młodzież, która może konkurować z absolwentami cenionych szkół ze Szwajcarii, czy Korei Południowej.

- To badanie jest niezwykle starannie przygotowane - uważa Anna Dobiecka z Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. - Obejmuje ono nie tylko zadania zamknięte, ale też otwarte, które wymagają od ucznia inicjatywy własnej i pozwalają prześledzić tok jego rozumowania. Nie ma zatem mowy o przypadkowości, czy odpowiadaniu przy użyciu metody "chybił-trafił".

Mimo to pojawiają się głosy, że wyniki testu PISA nie pokazują faktycznego stanu rzeczy, a jedynie są dowodem na to, jak szybko polscy uczniowie opanowali technikę bezmyślnego "klepania" testów.

- Problem z systemem edukacji ma nie tylko Polska, ale cały świat. Nawet najbardziej rozwinięte kraje. Być może ten nasz sukces zbiegł się w czasie z osłabieniem szkolnictwa w innych państwach, więc przesadna euforia raczej nie jest wskazana - mówi Michał Fedorowicz, dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych. - Niemniej jednak nie można udawać, że nic się nie stało. Nasi uczniowie naprawdę radzą sobie coraz lepiej. Jesteśmy na dobrej drodze, żeby coś w tej kwestii osiągnąć, ale przed nami i przed polskimi szkołami jeszcze mnóstwo mrówczej roboty.

(kul)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Młody Polak marzy o małżeństwie i o jednej miłości na całe życie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 10:00
Nie na imprezach, nie przez znajomych, nie za pomocą swatki - z najnowszych badań wynika, że ponad połowa z nas miłości szuka w sieci i chce z drugą połową spędzić całe życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyjedź na studia do USA

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 16:00
Marzysz o tym, żeby studiować za Oceanem? Jak się okazuję, nie potrzeba wcale wiele, aby to zrealizować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Politechnika Wrocławska będzie uczyć nastolatków

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2013 10:30
Masz talent do przedmiotów ścisłych i marzy ci się nauka w szkole bez dzwonków? W lutym przyszłego roku rusza nabór do Zespołu Szkół Akademickich Politechniki Wrocławskiej. To będzie zupełnie nowa jakość w systemie polskiej edukacji.
rozwiń zwiń