Legalizacja marihuany - rewolucja, ewolucja, czy kapitulacja?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 14:00
Pierwsze sklepy z marihuaną otwarto na początku tego roku w amerykańskim stanie Kolorado. Narkotyk ten można nabyć także w Urugwaju. Czy Polska powinna pójść ich tropem? - W wszystkie narkotyki uzależniają i zalegalizowanie marihuany nie sprawi, że ludzie przestaną trafiać z jej powodu do nas na leczenie - mówi Jan Władoń z Monaru.
Audio
  • Legalizacja marihuany w Polsce ma sens? - rozmowa z Magdaleną Dąbkowską i Janem Władoniem (Czwórka/4 do 4)
  • Legalizacja marihuany na świecie i konsekwencje tej decyzji (Czwórka/4 do 4)
Marihuana powinna być legalna w Polsce?
Marihuana powinna być legalna w Polsce?Foto: Glow Images/East News

Zalegalizowanie marihuany w Kolorado i możliwość sprzedawania jej na potrzeby rekreacyjne w licencjonowanych przez rząd sklepach, było bardzo głośnym wydarzeniem. Tego dnia kolejki po narkotyk miały setki metrów długości, a do Kolorado zjechali także mieszkańcy odległych stanów USA.

- Teraz sprzedaje się tam marihuanę na takich samych zasadach jak alkohol.  Dostępna jest dla osób powyżej 21. roku życia. Nie można pod jej wpływem prowadzić samochodów, ani spożywać jej publicznie - mówi Bartosz Węglarczyk, dziennikarz Rzeczpospolitej. - Ale w innych stanach bywa różnie. W Kalifornii można kupić marihuanę do celów leczniczych i dość łatwo jest uzyskać na nią  receptę.

Na legalizację tego narkotyku zdecydował się niedawno także Urugwaj. - Tam ok. 180 tys. osób, czyli 6 proc. populacji kraju przyznaje się do regularnego palenia marihuany - mówi Maciej Stasiński z Gazety Wyborczej.

Jan
Jan Władoń i Magdalena Dąbkowska w Czwórce

Marihuana w społecznym odczuciu, a także przez wielu specjalistów, uważana jest za narkotyk "miękki". - Oczywiście, że istnieje wyraźny podział na miękkie i twarde narkotyki - tłumaczy Jan Władoń, przedstawiciel Monaru. - Ale prawda jest taka, że one wszystkie uzależniają i zalegalizowanie jednego z nich nie sprawi, że ludzie przestaną trafiać z ich powodu do nas na leczenie. Dlatego legalizacji któregokolwiek z narkotyków mówimy stanowcze "nie". Bo każdy kraj, który zalegalizował marihuanę spotkał się finalnie z problemem większej liczby osób leczących się. Tak stało się na przykład w "mitycznej, wolnej" Holandii.

Czy zatem warto legalizować marihuanę w Polsce i pozwolić by każdy z nas sam mógł decydować o tym, czy chce się odurzać, czy nie? Gdzie powinna przebiegać granica odpowiedzialności człowieka za samego siebie? - W Portugalii rozwiązano ten problem tak, że legalne jest posiadanie określonych dawek konkretnych substancji na użytek własny - mówi Magdalena Dąbkowska z Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej. - I owszem, jest to pewna forma hipokryzji, bo narkoman nie jest tam uważany za przestępcę, ale jego diler już tak.

Poza tym, jak przyznaje Dąbkowska w "4 do 4", przepisy antynarkotykowe wielu państw zostały stworzone kilkadziesiąt lat temu, a to zbyt dawno, by mogły być one aktualne do dziś. Należy je więc modyfikować. Zwłaszcza, że z danych ONZ wynika, że jako świat rocznie wydajemy na walkę z narkobiznesem ok. 100 mld USD. W tym samym czasie narkobiznes zarabia 350 mld USD. - Trzeba to przemyśleć, ale moim zdaniem Polska nie jest gotowa na legalizację części substancji psychoaktywnych - mówi ekspertka. - Poza tym, pomiędzy stanem dzisiejszym, a legalizacją, jakiej dokonał Urugwaj, jest mnóstwo innych rozwiązań. Warto więc przyglądać się pozostałym unijnym krajom.

Okazuje się jednak, że nie tylko z narkotykami mamy problemy. Jak mówi Dąbkowska,  z przeprowadzonych niedawno brytyjskich badań wynika, że jedną z najsilniej uzależniających substancji nie są narkotyki, a - ogólnodostępny przecież - alkohol.

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Restrykcyjna polityka antynarkotykowa? "I tak bierzemy coraz więcej"

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 10:30
Po marihuanę sięga więcej Polaków niż Holendrów - wynika z Europejskiego Raportu Narkotykowego. Eksperci alarmują, że przynajmniej raz w życiu tego narkotyku używało w Polsce ok. 24 proc. 15-16-latków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uzależnienia - czy żyjemy w czasach iluzji?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2013 18:15
Zdarza się, że ucieczką od tego, co spotyka nas w życiu są używki. Często wydają się niewinne i niegroźne, jednak prawda jest taka, że potrafią podstępem odbierać nam wolność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Walka z narkomanią w Polsce to fikcja"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 15:00
Panuje u nas narkofobia, a walka z narkomanią odbywa się kosztem praw obywatelskich i na przekór naukowym dowodom. To sprawia, że jest ona nieskuteczna - takie wnioski płyną z raportu przygotowanego przez Biuro Rzecznika Praw Uzależnionych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Aksamit: jeśli jesteś w życiu ogarnięty, na ulicy też sobie poradzisz

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 12:00
Co jedzą i piją bezdomni? Gdzie śpią? Jak dbają o swoją higienę? Jaki mają stosunek do życia? Czy żebrząc można zarobić więcej niż pracując? Na te pytania postanowił odpowiedzieć aktor, Paweł Aksamit, w realizacji Projekt Bezdomny.
rozwiń zwiń