Karakorum - zupełnie nowe oblicze gór

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 18:04
Jeszcze kilka lat temu w północnej części Pakistanu było wielu turystów, miasta tętniły życiem. Dziś niestety w powszechnej opinii uroki tego kraju znów przesłania widmo wojny domowej. - Tymczasem to przepiękne, cudowne tereny - mówi Tomasz Tułak, podróżnik.
Audio
  • Niezwykłe góry Karakorum - rozmowa z Tomaszem Tułakiem (Czwórka/4 do 4)
  • Miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić, będąc w Pakistanie (Czwórka/4 do 4)
Karakorum
KarakorumFoto: wikimedia.commons/fot. Jochen Westermann

Choć, jak przyznaje gość Czwórki, pogrążony w wojnie domowej Pakistan jest właściwie zamknięty dla turystów, warto poznać sytuację, panującą aktualnie w danym regionie i… mimo wszystko się tam wybrać. - Inaczej jest w górach, inaczej na Południu. To "kraj podzielony na wiele krajów" - mówi Tułak w "4 do 4". - A Karakorum to obszar, który warto wciąż na nowo odkrywać, prawdziwy raj dla zapalonych podróżników.

Tułak, który wybrał się tam już jakiś czas temu przyznaje, że to jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. - Można tam odkryć zupełnie inne oblicze gór - mówi w Czwórce. - Żyją tam bowiem obok siebie przedstawiciele siedmiu różnych narodowości. Same góry Karakorum podzielone są na "mini państwa".

Księżyc
Księżyc nad szczytami Karakorum
/fot.wikimedia.commons/Guilhem Vellut

Zanim w latach 70. ubiegłego stulecia wybudowano autostradę przez Karakorum, górzystą drogę trzeba było przemierzać pieszo. - Szło się wówczas około 25 dni - mówi Tułak.

Przez setki lat tamtejsze doliny stanowiły oddzielne byty i do dziś właściwie co 100 km można odnieść wrażenie, że jest się w zupełnie innym kraju, w innej cywilizacji. Zmienia się także przyroda.

- Najbardziej interesująca wydaje mi się ludność zamieszkująca Baltistan, na terenie którego znajduje się góra K2, drugi co do wielkości szczyt świata - mówi Tułak. - Są oni ciepli, serdeczni, pełni pokory, a przede wszystkim gościnni. Poczęstunek zaczyna się zwykle od herbaty, potem przychodzi czas na ryż z baraniną. Będąc wśród nich można poczuć znaczenie powiedzenia "gość w dom, Bóg w dom".

Poznaj z nami najpiękniejsze miejsca na świecie <<<

Jak przyznaje Tułak, jeśli choć raz było się w Karakorum, zawsze chce się tam wracać. - Jest ku temu mnóstwo powodów - mówi podróżnik. - Piękne przestrzenie, wspaniali ludzie. I choć jedzenie bywa skromne, samo myślenie o niektórych krainach Karakorum budzi sentyment.

(kd/pk)

Czytaj także

Jak tanio spędzić tydzień nad Bałtykiem? "To możliwe"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 10:00
Tygodniowy urlop nad polskim morzem nierzadko kosztuje tyle samo, co równie krótki "wypad" do Egiptu. Ceny w nadbałtyckich kurortach bywają tak wygórowane, że bywają już nawet obiektami żartów. Ale dla chcącego nic trudnego - nad Bałtykiem można znaleźć dobre i tanie hotele, bądź pensjonaty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chaczapuri - perła gruzińskiej kuchni

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 12:00
W zależności od regionu kraju ten placek zapiekany z serem ma różne kształty, trochę inaczej się go także przygotowuje. Oto tajemnica przyrządzania tego przysmaku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chorwacja - kraj 1000 wysp i nieprzespanych nocy

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 16:00
To jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych podróży. I nie ma w tym nic dziwnego, bo Chorwacja oferuje turystom piękną pogodę, fantastyczną kuchnię i biesiady do białego rana.
rozwiń zwiń