Pekin to miasto ogromnych przemian

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 17:00
Gdy Monika Karpińska-Krystek po raz pierwszy przyjechała do Pekinu, był przełom lat 70. i 80. W sumie spędziła w tym mieście 15 lat, ale dziś, gdy się tam pojawia przyznaje, że zupełnie nie poznaje tamtejszych ulic. Rowerzystów zastąpiły samochodowe korki, a część zabytków wyburzono przed olimpiadą sportową.
Audio
  • Monika Karpińska-Krystek o kulturze, tradycji i zabytkach Pekinu (Czwórka/4 do 4)
Jeden z dworców kolejowych w Pekinie
Jeden z dworców kolejowych w PekinieFoto: Fot. Mike Stenhouse/Wikimedia Commons

Pałac
Pałac Letni w Pekinie/fot. Glow Images/East News

Jak przyznaje Karpińska-Krystek, nowoczesność nie pasuje do Pekinu. - Miasta wysoko rozwinięte gospodarczo, np. Szanghaj, znajdują się raczej na południu Chin. Północ zawsze była bardziej historyczna, pełna zabytków - mówi gość "4 do 4" . - Poza tym Pekin był siedzibą 24 cesarzy ostatnich dwóch dynastii. Być może dlatego w tym mieście zachowało się najwięcej zabytków w jednym miejscu.

Poznaj z nami najpiękniejsze miejsca na świecie <<<

I choć Pekin ma ponad 16 tys. km2 powierzchni, przed olimpiadą, która się tam odbyła w 2008 roku, wiele gmachów wyburzono, by zyskać dodatkowe miejsca i móc wybudować obiekty sportowe. - Perły chińskiej kultury jednak pozostały - mówi gość Czwórki. - Wciąż mamy więc m.in. Zakazane Miasto, Świątynię Nieba, Muzeum Konfucjusza, Akademię Cesarską i Pałac Letni. Turyści mogą także zwiedzać sześć otwartych dla nich i odpowiednio odrestaurowanych części Muru Chińskiego. Dostępne są także przepiękne parki.

Wielki
Wielki Mur Chiński/fot. Glow Images/East News

W ciągu kilku ostatnich dziesięcioleci, jak opowiada Karpińska-Krystek, z ulic Pekinu właściwie całkowicie zniknęły rowery. - Ich miejsce zajęły samochody - mówi ekspertka. - Korki, korki, korki - to dzisiejszy Pekin. Oczywiście władze miasta starają się powiększać obszar ruchu samochodowego, budując obwodnice, których dziś jest siedem. Mieszkańcy tego miasta mają także do dyspozycji 15 linii metra, z czego dwie ostatnie wybudowano już po 2008 roku.

(kd/pj)

Czytaj także

Chiński sposób na oczyszczenie ciała ze złych duchów

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 12:00
- Nie zdziwmy się, gdy w chińskiej restauracji ktoś przy stoliku obok splunie, odbije mu się. To, co nas krępuje, dla Chińczyków jest naturalne - mówi Michał Wąsowski z Polskiego Stowarzyszenia Wushu Tradycyjnego i Kultury Chińskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karnawał dookoła świata: Chiny, Wietnam i Wenecja

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 13:00
U nas karnawał trwa. Tymczasem są miejsca na świecie, gdzie jeszcze nie powitano Nowego Roku. W cyklu "Festiwale Świata" zabieramy Was do Wietnamu i Chin oraz na bal maskowy do Wenecji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Środkowoeuropejska perła secesji - Subotica

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 17:30
- To miasto jest miejscem wielonarodowościowym, wielokulturowym, środkowoeuropejskim w najlepszym tego słowa znaczeniu - mówi Bartosz Kaftan. - W całym mieście znajdziemy tabliczki z nazwami ulic w 3 językach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pekin - tradycja i nowoczesność

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 17:45
Podobno w Chinach możliwe jest wszystko! Nocny Bazar w Pekinie też – Amanda Siwek, studentka zafascynowana Chinami opowie nam o tym miejscu.
rozwiń zwiń