Apetyt na wspólne gotowanie

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 16:30
Studiują na różnych kierunkach, ale łączy ich pasja do gotowania. W Klubie Aktywności Rozmaitych wspólnie uczą się jak przyrządzać pyszne dania. Jak się okazuje, nie jest to wcale takie proste...
Audio
  • Reportaż Magdy Skawińskiej "Wspólne gotowanie" (Czwórka/4 do 4)
Apetyt na wspólne gotowanie
Foto: Glow Images/East News

- Woda, mleko, jajka... Wydawałoby się, że to wystarczy, żeby zrobić naleśniki. Ale sekret tego dania tkwi w dobrze przygotowanym cieście - zdradzają uczestnicy warsztatów. - W trakcie naszych spotkań dzielimy się pracą i obowiązkami. Ale najważniejsze, że możemy wymieniać się doświadczeniami.

Warsztaty odbywają się raz lub dwa razy w miesiącu. Na więcej czasu nie starcza, bo większość kursantów studjuje i ma dodaktowe zajęcia. Ale jak sami mówią "spotkania przy garach" pozwalają im oderwać się od rzeczywistości i całkowicie zrelaksować. - Zdrowa żywność to temat, który jest bardzo na czasie - przekonują bohaterki reportażu Magdy Skawińskiej. - Wspólne pichcenie traktujemy jak dobrą rozrywkę. Wymieniamy się pomysłami na dania i chodzi nam po głowie myśl, żeby wydać książkę z naszymi ulubionymi i co najważniejsze sprawdzonymi przepisami. Czy to się uda - czas pokaże...

Reportaż Magdy Skawińskiej "Wspólne gotowanie" powstał w Studiu Dokumentu i Reportażu Polskiego Radia.

(kul)

Czytaj także

Owady na talerzu: pasta ze świerszczami i risotto z chrząszczy

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 19:14
Kornelia jest biologiem i od wielu lat fascynują ją owady. Wybrała się więc na warsztaty kulinarne do Tajlandii, gdzie poznała tajniki przygotowania z nich dań. Uważa, że mają ogromne właściwości odżywcze i stara się zachęcić jak najwięcej osób do posmakowania takich specjałów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burgery - smaczna odsłona jedzenia "na mieście"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 17:56
W Warszawie, ale także i w innych polskich miastach, burgerownie pojawiają się jak grzyby po deszczu. Wieszczą kres kebaba i zapiekanek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weki łączą pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2013 17:39
Nadeszła jesień a wraz z nią sezon na przetwory. "Wek za wek" to międzypokoleniowa wymiana przetworów. Młodzi i starsi mogą przynieść na do jednej ze stołecznych kawiarni swoje przetwory, wymieniać się doświadczeniami i zgłębiać tajniki przygotowań udanego weku.
rozwiń zwiń