Słoneczna Italia - wymarzone miejsce na studia?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 16:00
Okazuje się, że egzamin z języka włoskiego i polska matura wystarczą, by podjąć studia we Włoszech. Niestety na przeszkodzie stoi jedna rzecz: finanse.
Audio
  • Julita Skórska opowiada Oli Opali o studiach we Włoszech (Czwórka/4 do 4)
  • Łukasz Smogorowski opowiada o najprostszej drodze na studia we Włoszech (Czwórka/4 do 4)
Słoneczna Italia - wymarzone miejsce na studia?
Foto: Glow Images/East News

Włochy kojarzą nam się z plażą, słońcem, dobrym winem, jedzeniem i kawą. Znaleźć się w tej krainie słońca to marzeniu wielu z nas. Tymczasem Włochy mamy na wyciągnięcie ręki. Łukasz Smogorowski z Krajowego Biura Eurodesk Polska Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji wyjaśnia, jak najprościej trafić do Włoch na studia.
- Do podjęcia studiów we Włoszech wystarczy zdana polska matura, którą należy przetłumaczyć na język włoski u tłumacza przysięgłego - mówi gość "4 do 4". - Trzeba też wypełnić dokument, który upoważnia nas do aplikowania na włoskie uczelnie
Gość Czwórki zwraca też uwagę, że we Włoszech na kierunki bardziej oblegane, jak medycyna czy architektura, przeprowadzane są dodatkowe egzaminy państwowe, obowiązkowe dla wszystkich kandydatów.

Pragnąc rozpocząć studia we Włoszech, pierwsze kroki powinniśmy skierować do włoskiej ambasady lub konsulatu. Tam z pewnością odpowiedzą na wszystkie interesujące nas pytania i zaopatrzą w odpowiednie formularze. Koniecznym jest też zadbanie o zdanie egzaminów językowych w Instytucie Kultury Włoskiej - bez tego dokumentu "ani rusz". - Bez odpowiednich certyfikatów językowych, nie ma nawet co myśleć o studiach we Włoszech - mówi Łukasz Smogorowski. - Jest też możliwość studiowania w języku angielskim, ale liczba kierunków jest bardzo ograniczona.

Wydaje się, że na drodze do naszych studiów we Włoszech mogą stanąć nam finanse. Gość Czwórki po szybkich wyliczeniach ocenia, że na miesiąc życia w Italii kosztuje około 1000-1500 euro, w tym opłata za studia (800-1000 euro rocznie). Na szczęście i na to można znaleźć remedium - system stypendialny we Włoszech jest mocno rozbudowany - obok zapomóg i stypendiów, naukowych funkcjonują też redukcje opłat za studia za np. działalność wolontariacką. Można podjąć też pracę na uniwersytecie.

(pj / ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka edukacja Włochy
Czytaj także

Walkę z dyskryminacją należy zacząć od podstaw

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 17:00
Manifa 2014 przejdzie 9 marca przez ulice Warszawy pod hasłem "Równość w szkole, w pracy, w domu". Organizatorki marszu chcą zwrócić uwagę, że edukację w temacie równości płci należy zacząć od najmłodszych lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aktorzy prowadzą lekcje o Unii

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2014 12:52
Lekcja w Waszym liceum prowadzona przez popularnych aktorów - to możliwe. W "Europejskim Lunchu" zabierzemy Was na Europejski Uniwersytet Latający.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polska Ogórkowa" - odpowiedź na brak podręczników

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 14:00
- "Polska Ogórkowa" to podręcznik dla tych, którzy nauczyli się wiele, ale niekoniecznie tego, co się w życiu przydaje - mówi Michał Ogórek. - Ja sam jestem zaprzeczeniem tego stwierdzenia, bo mi się w życiu przydaje to, co jest kompletnie nieprzydatne.
rozwiń zwiń