Birma chce wrócić do czasów świetności

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 18:16
Kiedyś potęga w regionie Azji Południowo-Wschodniej, dziś państwo przypominające Polskę przełomu lat 80. i 90. Birma na nowo cieszy się demokracją oraz wolnością, ale czy to wystarczy, by odzyskać dawną wielkość?
Audio
  • Wspomnienia fotoreporterki Katarzyny Wieder, która spędziła w Birmie miesiąc, jeszcze za czasów rządów junty wojskowej (Czwórka/4 do 4)
  • Zmiany w Birmie, które następują od 2011 roku, przynoszą na razie świetne skutki, ale do pełnego sukcesu jeszcze daleka droga (Czwórka/4 do 4)
Mandalaj - Birma
Mandalaj - BirmaFoto: Glow Images

W 1962 roku rozpoczęła się dyktatura Birmańskiej Partii Socjalistycznej, która opierała się na ideologii komunistycznej. Władze krwawo rozprawiały się z wszelkimi przejawami buntu i spiskami. Kraj był izolowany. Ofiary liczono w tysiącach ludzi. Dopiero w marcu 2011 parlament wybrał na prezydenta, uznawanego za umiarkowanego reformatora, Theina Seina.

- Największe zmiany w Birmie od czasu reżimu do teraz, nastąpiły w sferze społecznej. Bo u władzy są tak naprawdę ci sami ludzie. Wcześniej byli generałami, a teraz są demokratami, więc to de facto zmiana stroju przez rządzących, a nie ich samych - opowiada w "4 do 4" Michał Lubina z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Azji na Uniwersytecie Jagiellońskim, autor książki o Birmie.
Gość Czwórki dostrzega jednak, że nastąpiło otwarcie Birmy na świat, a tamtejsza sytuacja ulega stopniowej normalizacji. - Wspomniani wcześniej generałowie wypuścili część więźniów politycznych i to zyskało akceptację ze strony świata zachodniego - mówi Lubina.
Państwo sąsiądujące z Indiami, Chinami, Tajlandią, Bangladeszem i Laosem jest niezwykle atrakcyjne nie tylko z powodu swojego położenia. Przez długi okres była to potęga w regionie, o czym wiele osób zapomniało. - Teraz nagle wszyscy się zorientowali, jak ważnym krajem jest Birma. Ma 60 mln ludzi, ropę, gaz, szafiry, jadeit i wiele innych złóż - tłumaczy specjalista.

Region
Region Bagan - Birma, foto Glow Images

Mieszkańcy Birmy szybko nadrabiają stracony przez lata czas. Pod względem gospodarki, ale też zmian społecznych, można to w pewnym stopniu porównać z tym, co obserwowaliśmy w Polsce na początku lat 90. Mieszkańcy ostro zabrali się do pracy, wykorzystują nowe perspektywy, nie pozostają w tyle za Zachodem też w tematach sztuki i popkultury. Doskonałym dowodem na to jest popularność hip-hopu, który w Birmie jest absolutnie na topie. - Z jednej strony jest tam muzyką młodych, którzy tak wyrażają się w zastanej rzeczywistości, ale z drugiej został też przejęty przez rząd do oficjalnej propagandy państwowej - zauważa Lubina.
Otwarcie się kraju, który funkcjonuje też pod nazwą Myanmar, na turystów z całego świata, przyniosło doskonałe rezultaty. Obecnie jest to jedno z państw, które notuje największy wzrost dochodów z turystyki. Chętnych nie zrażają nawet duże problemy z infrastrukturą, która po latach rządów wojskowych, znajduje się w opłakanym stanie. To właśnie największe wyzwanie władz, od którego w dużej mierze zależy, czy Birma rzeczywiście wróci do czasów świetności, czy po kilkuletniej odwilży znów wyhamuje.
(ac/ag)

Czytaj także

Tajlandia - kraj patriotyzmu i uśmiechu

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 10:00
Coraz chętniej wybierany przez Polaków cel egzotycznych podróży i miejsce, w którym można przetrwać zimę. Gościnni mieszkańcy, wyśmienita kuchnia, piękne krajobrazy i dużo uśmiechu. Taka jest Tajlandia - bohaterka kolejnej odsłony naszego cyklu podróżniczego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odwiedź Bhutan zanim pochłonie go zachodnia cywilizacja

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 17:40
- Dziś jeszcze jest ten moment, gdy można jechać do Bhutanu. On jeszcze nie rozczarowuje, choć trudno powiedzieć, co będzie za 10-15 lat - mówi Joanna Gorczyca Pasrija. - Duże miasta i wioski to są dwa różne światy. Na wsiach wciąż widzimy ten kraj sprzed kilkudziesięciu lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Birma powoli odbudowuje swoją wielkość

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 17:20
Birma to niezwykle malowniczy, różnorodny, a zarazem biedny, zacofany i powoli odbudowujący się po latach tragicznej historii kraj. - Ludzie żyją tam inaczej, chcą cieszyć się normalnością i może dlatego są tacy gościnni, otwarci - mówi w Czwórce podróżniczka Aleksandra Pelczarska.
rozwiń zwiń