Etiopia - kraj fascynujących ludzi i aromatycznych przypraw

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 12:00
- To kraj, który najlepiej poznać można podróżując komunikacją miejską i do którego należy zabrać mnóstwo ciepłych ubrań - mówi Kinga Turkowska, podróżniczka i badaczka Etiopii.
Audio
  • Na co trzeba być przygotowanym, planując podróż do Etiopii i co warto w tym kraju zobaczyć? - rozmowa z Kingą Turkowską (Czwórka/4 do 4)
Etiopia
EtiopiaFoto: wikimedia.commons/fot.John Lavall

Etiopia,
Etiopia, autobus miejski/wikimedia/fot.Mike Connolly

Choć Etiopia to barwny kraj, pełen ciekawych miejsc i fantastycznych ludzi, zdaniem Turkowskiej, poznawanie go warto zacząć od podróży autobusami, które kursują między miastami.

- Zbierają się tam różni ludzie, którzy przewożą najdziwniejsze rzeczy - opowiada podróżniczka. - Tam właśnie zaobserwować można, jak zwykli Etiopczycy żyją. Można z nimi porozmawiać, dowiedzieć się o nich czegoś więcej - dodaje Turkowska, która włada językiem obowiązującym w Etiopii czyli ancharskim.

I choć drogi w Etiopii są całkiem dobrej jakości, a samochodów niewiele, wypadków na drogach jest tam jednak sporo. - To górzysty kraj, co z pewnością jest jedną z przyczyn. Poza tym niebezpieczeństwo stanowią zwierzęta, które spacerują po ulicach. Samochody starają się je wymijać, ale to nie zawsze się udaje - mówi gość "4 do 4".

Chata
Chata ludu Konso w Etiopii/Glow Images/East News

Turkowska przyznaje, że miastem, które warto odwiedzić będąc w Etiopii, jest kilkusetnie Harer. Miejscowość ta położona jest na wschodzie kraju i uznana za jedno ze świętych miejsc Islamu. - Starówka otoczona jest wysokim murem i zachowała specyfikę "typowego miasta afrykańskiego"; mieszają się w nim kultury - opowiada Turkowska. - Poza murami jednak wszystko wygląda tam bardzo współcześnie.

Odwiedź z nami najciekawsze miejsca na świecie <<<

Mieszkańcy
Ulice Harer/wikimedia
/fot.Rod Waddington

Etiopia to kraj, którego nie należy się bać. I który warto odwiedzić - zachęca gość Czwórki. Wybierając się tam, należy pamiętać, by zabrać ciepłe ubranie.

- W nocy temperatura spada tam do 5 stopni, a ogrzewania nie ma. Widziałam nawet grad. Przekonanie, że w Afryce wszędzie jest gorąco, to mit - mówi gość Czwórki.

Do Etiopii można jednak jechać, znając przynajmniej podstawowe informacje o tym kraju. - Wysiadłam z samolotu w środku nocy. Choć nic nie widziałam, od razu poczułam zapach tamtejszych przypraw w powietrzu. Są pikantne i bardzo aromatyczne - wspomina Kinga Turkowska, wspominając swoją pierwszą wizytę w Etiopii.

(kd/mm)

Czytaj także

Sintra - perła pośród portugalskich gór

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2014 08:00
Sintra to jedna z najpiękniejszych miejscowości w Portugalii. - Jest tam po prostu bajecznie - przekonuje Bożena Papis, luzytanistka z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chengde w Chinach - górska rezydencja cesarzy

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 18:00
Przed wiekami latem służyło możnym jako schronienie w czasie upałów. Dziś to turystyczna atrakcja wschodnich Chin. - Niewielu turystów decyduje się tam pojechać, a tymczasem to miasto jest prawdziwą perełką - mówi Michał Lubina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bieszczady - azyl, w którym schronisz się przed cywilizacją

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 12:00
Kiedy nadchodzi maj, a po nim okres wakacyjny, miłośnicy gór, zieleni, słońca i wody, ruszają w Bieszczady. - Tam gospodarzem jest przyroda. A ludzie to tylko goście - mówi Tomasz Kubik, podróżnik.
rozwiń zwiń