Deklaracja wiary lekarzy. Leczyć czy wierzyć?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 11:28
Ok. 3000 lekarzy zdecydowało się podpisać na Jasnej Górze "Deklarację wiary", zgodnie z którą nie będą oni wykonywać niektórych zabiegów i innych aktywności medycznych, sprzecznych z ich sumieniem, m.in. aborcji, in vitro czy przepisywanie środków antykoncepcyjnych.
Audio
  • Rozmowa z Łukaszem Dziubińskim i Tomaszem Mincerem (Czwórka/4 do 4)
  • Deklaracja wiary była potrzebna? - sonda wśród studentów medycyny i ich przyszłych pacjentów (Czwórka/4 do 4)
Deklaracja wiary lekarzy. Leczyć czy wierzyć?
Foto: Glow Images/East News

Deklaracja ta wywołała burzę i podzieliła Polaków. Niektórzy uznali, że taki dokument jest potrzebny, a inni, że w ten sposób miesza się religię z prawem i zdrowiem pacjentów. - Według mnie to osobista decyzja każdego lekarza, a także decyzja pacjenta czy z takim lekarzem chce współpracować, czy też nie - mówi jeden ze studentów medycyny. - Nie mam zamiaru obnosić się z moimi poglądami i podpisywać jakichś papierów, to moja indywidualna sprawa - mówi inny.

To, co napisane zostało w deklaracji, jest jak przyznaje Łukasz Dziubiński, lekarz i filozof, "wyrazem pewnej pychy i arogancji". To także nieuczciwa próba narzucania innym swojego światopoglądu. Punkty deklaracji wiary dublują bowiem to, co zostało napisane w kodeksach etyki lekarskiej, ale idą nieco dalej.

Łukasz
Łukasz Dziubiński i Tomasz Mincer w Czwórce/fot. W.Kusiński

- W myśl klauzuli sumienia lekarz może odstąpić od wykonania zabiegu, ale powinien wskazać inne miejsce, gdzie ten zabieg zostanie wykonany - tłumaczy gość "4 do 4". - Nieuczciwość lekarzy, którzy podpisali tę ostatnią deklarację polega na tym, że "umywają oni ręce" od tej drugiej części zapisu. Nie wskazując "alternatywnego miejsca" blokują dostęp do pewnych świadczeń i nadużywają władzy.

Jak podkreśla Tomasz Mincer z Instytutu Obywatelskiego, podziały światopoglądowe najbardziej polaryzują społeczeństwo, są także bardzo kontrowersyjne, co w tym przypadku po prostu chętnie podchwyciły, i wykorzystały, media.

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania rozmowy z audycji "4 do 4".

(kd/pj)

Czytaj także

Polska służba zdrowia jest naprawdę chora

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 14:45
Polski lekarz dziennie przyjmuje kilkudziesięciu chorych, a każdemu z nich poświęca nie więcej niż 10 minut. Miejsc pracy w służbie zdrowia jest w naszym kraju więcej niż chętnych. I aż trudno uwierzyć, że kiedyś medycyna była najbardziej obleganym i prestiżowym kierunkiem studiów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zgoda na przeszczep jest jak podarowanie komuś drugiego życia

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2014 15:00
Większość przeszczepów w Polsce dokonywanych jest w oparciu o organy, pobrane od osób zmarłych. - Pamiętajmy, że przeszczep to metoda leczenia. Choć budzi kontrowersje, ale trzeba ją stosować, bo wielu chorób współczesna medycyna jeszcze leczyć nie potrafi - tłumaczy chirurg, prof. Paweł Nyckowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto wstaje najwcześniej i jak to wpływa na życie?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 11:00
Kierowcy, lekarze, policjanci - to tylko część zawodów, których reprezentanci pracują w nieregularnych godzinach i często albo wstają w środku nocy, albo w jej trakcie pełnią służbę. Jak to przekłada się na życie codzienne?
rozwiń zwiń