Kto wstaje najwcześniej i jak to wpływa na życie?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 11:00
Kierowcy, lekarze, policjanci - to tylko część zawodów, których reprezentanci pracują w nieregularnych godzinach i często albo wstają w środku nocy, albo w jej trakcie pełnią służbę. Jak to przekłada się na życie codzienne?
Audio
  • Jakie są prawne regulacje związane z ruchomymi godzinami pracy? Co przysługuje osobom pracującym w nocy lub weekendy? (Czwórka/Poranek OnLine)
  • O tym, jak wygląda życie osoby pracującej na system zmianowy opowiada pielęgniarka Magda (Czwórka/Poranek OnLine)
  • O której wstajesz do pracy i ile spędzasz w niej czasu? Sonda Czwórki (Czwórka/Poranek OnLine)
Kto wstaje najwcześniej i jak to wpływa na życie?
Foto: Glow Images/East News

Jednym z zawodów, w którym nie ma stałych godzin pracy i raz trzeba wstać o świcie, aby kilka dni później pracować przez całą noc, jest profesja pielęgniarki. Jak radzą sobie z taką sytuacją i czy można się do niej w ogóle przyzwyczaić?

Magda pracuje w zawodzie od czterech lat i od początku funkcjonuje w systemie dyżurowym. - Taki system pracy jest trudny przede wszystkim ze względów towarzyskich. Kiedy moi znajomi albo chłopak wracają z pracy, ja do niej dopiero jadę. Z kolei następnego dnia albo odsypiam, albo siedzę przez cały czas w domu i czekam na powrót bliskich. Inaczej też wypadają mi weekendy, bo często mam je pracujące, a wolne dni dopiero w poniedziałek i wtorek - mówi.
W kontekście pracujących weekendów i wolnych dni powszednich, istotna jest właściwa organizacja czasu. - Nie mam z tym problemów, wręcz przeciwnie - po jakimś czasie się przyzwyczaiłam i doceniam to. To taki czas dla mnie. Skupiam się wtedy na czytaniu albo projektach nie związanych z pracą - opowiada Magda.
PRZECZYTAJ TEŻ: Dla młodych nie ma pracy, chyba że na "niższym szczeblu"

W "Poranku OnLine" sprawdziliśmy też, jak kodeks pracy reguluje kwestie nieregularnych godzin pracy oraz dyżurów. - Ustawodawca dopuszcza ruchomy czas pracy i taką organizację, w której to pracownik ustala godzinę rozpoczęcia pracy w przedziale ustanowionym przez pracodawcę - mówi Marta Madej, prawnik, specjalistka od prawa pracy. - Jest jeszcze ważna informacja dla osób, które wykonują pracę w godzinach nocnych. Mają one prawo do specjalnego dodatku właśnie za pracę w takich porach. Wynosi on ok. 2 zł za godzinę pracy - dodaje.
Regulacje te nie obowiązują jednak części zawodów specjalnych. Lekarzom czy kierowcom takie dodatki nie przysługują.
(ac/pj)

Czytaj także

Czy umowy śmieciowe trafią wreszcie do śmieci?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 17:00
Elementem zapowiadanej od dawna przez rząd walki z umowami śmieciowymi mają być zmiany przepisów kodeksu pracy. Czy to koniec niechlubnej ery" śmieciówek".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie emigrujemy już za byle pracą

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 11:00
Tylko 17% Polaków deklaruje, że nie rozważa wyjazdu z Polski za pracą. Szukamy lepszych widoków na przyszłość, wyższych pensji oraz komfortu życiowego, który trudno znaleźć na miejscu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Humanista - wykształcony, zdolny... bezrobotny

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 10:00
- Jak nazywa się w Polsce humanistów? - Bezrobotni. Ten popularny żart przestaje być zabawny, gdy pod lupę weźmiemy trudną sytuację zawodową tysięcy ludzi, kończących każdego roku studia na przykład na wydziałach historii, bądź filozofii. Czy humaniści przestali być w naszym kraju potrzebni?
rozwiń zwiń