Zgoda na przeszczep jest jak podarowanie komuś drugiego życia

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2014 15:00
Większość przeszczepów w Polsce dokonywanych jest w oparciu o organy, pobrane od osób zmarłych. - Pamiętajmy, że przeszczep to metoda leczenia. Choć budzi kontrowersje, ale trzeba ją stosować, bo wielu chorób współczesna medycyna jeszcze leczyć nie potrafi - tłumaczy chirurg, prof. Paweł Nyckowski.
Audio
  • Rozmowa z prof. Pawłem Nyckowskim, drem Wojciechem Marcinkowskim i Pawłem Klikowiczem (Czwórka/4 do 4)
  • Co oznacza wypełnienie "oświadczenia woli" i jak tego dokonać? - materiał Michała Piwowarka (Czwórka/4 do 4)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: East News/Glow Images

Z danych Poltransplantu, Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji, podlegającego Ministerstwu Zdrowia, wynika, że w ubiegłym roku w Polsce dokonano ponad 1500 przeszczepów organów. - Jeśli ktoś nie wyraził za życia sprzeciwu wobec pobrania narządów po swojej śmierci mózgowej, można od niego te narządy pobrać - tłumaczy w Czwórce dr Wojciech Marcinkowski, główny ekspert medyczny kampanii "Drugie życie" w "4 do 4". - Narządy nie są jednak nigdy pobierane wbrew woli rodziny zmarłego. Zawsze pytamy o zgodę.

Taką zgodę na pobranie własnych organów po śmierci można wyrazić, wypełniając odpowiednie formularze, znajdujące się na przykład w internecie, na stronach Poltransplantu. Jak przyznają eksperci, pomoże to naszym najbliższym uniknąć po naszej śmierci poważnych dylematów. - Dokument taki nie pogwałca i nie koliduje z ustawą o pobieraniu i przeszczepianiu narządów i ma charakter wyłącznie informacyjny - mówi Krzysztof Zając, koordynator transplantacyjny w szpitalu przy ul. Banacha w Warszawie.

Prof.
Prof. Paweł Nyckowski, Paweł Klikowicz, dr Wojciech Marcinkowski i Piotr Firan w Czwórce/fot. screen wideo

W Polsce, w 2012 roku na pobranie narządów nie zgodziło się 12 proc. pacjentów. W Hiszpanii ten odsetek  wynosi 17 proc., a w Niemczech aż 40 proc. Tymczasem, jak przyznaje chirurg, prof. Paweł Nyckowski, zapotrzebowanie na leczenie przeszczepianiem i tak dwukrotnie przekracza liczbę wykonywanych corocznie w naszym kraju zabiegów.

- Trzeba zdawać sobie sprawę, że przeszczepianie narządów jest leczeniem. Terapia ta budzi wiele emocji i kontrowersji, ale trzeba ją stosować, bo wielu chorób współczesna medycyna jeszcze leczyć nie potrafi - tłumaczy ekspert. - Wszystko musi się jednak odbywać w atmosferze akceptacji, zgody na coś, co tak naprawdę rozgrywa się na granicy życia i śmierci.

Czytaj także: Transplantacja to dar życia <<<

By dowiedzieć się więcej o transplantologii i możliwościach ratowania życia dzięki przeszczepom narządów, pośłuchaj nagrania materiałów z audycji "4 do 4".

(kd/pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka medycyna zdrowie

Czytaj także

Nastolatki klientkami klinik chirurgii plastycznej?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2013 18:37
Młode dziewczyny najczęściej chcą zmienić kształt nosa, czy powiększyć sobie piersi. Podobno nie zastanowiają się nad tym, że na przykład piersi zmienią swój rozmiar w późniejszym czasie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepić się, czy nie szczepić?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 13:30
Polacy niechętnie szczepią się przeciwko grypie. W ostatnim czasie liczba osób zaszczepionych spadła z 5-6 proc. do 3,75 proc rok temu. Odstraszają nas doniesienia o nieskuteczności szczepionek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antybiotyki - brać czy nie brać?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2013 12:56
Antybiotyki stały się ofiarą własnego sukcesu. Są powszechnie używane i nadużywane. O tym, czy i dlaczego warto ograniczać ich spożycie porozmawiamy w Czwórce w poniedziałkowe popołudnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska służba zdrowia jest naprawdę chora

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 14:45
Polski lekarz dziennie przyjmuje kilkudziesięciu chorych, a każdemu z nich poświęca nie więcej niż 10 minut. Miejsc pracy w służbie zdrowia jest w naszym kraju więcej niż chętnych. I aż trudno uwierzyć, że kiedyś medycyna była najbardziej obleganym i prestiżowym kierunkiem studiów.
rozwiń zwiń