Anatomia kłamstwa. Dlaczego mówimy nieprawdę?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 16:16
W co czwartej dłuższej rozmowie dopuszczamy się kłamstwa. Najczęściej kłamiemy dla własnego dobra, jednak częste są również kłamstwa altruistyczne, dla dobra innych. - Wszyscy kłamią. Nawet jeśli ktoś mówi, że tego nie robi - to też wówczas kłamie - mówi Justyna Sarzyńska ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Audio
  • Dlaczego i w jaki sposób najczęściej kłamiemy? - rozmowa z Justyną Sarzyńską (Czwórka/4 do 4)
Anatomia kłamstwa. Dlaczego mówimy nieprawdę?
Foto: Glow Images/East News

- Najczęściej używamy w codziennych rozmowach bardzo drobnych kłamstw, a jako ich autorzy nie mamy żadnych głębszych intencji - tłumaczy Sarzyńska. - Kłamiemy na przykład po to, by sprawić komuś przyjemność, mówiąc, że ładnie wygląda, albo smakuje nam to, co ugotował.

Zdaniem ekspertki Polacy pod względem prawdomówności nie ustępują jednak innym narodom. Intensywność kłamania nawet w przypadku naszych polityków jest podobna do tej, jaką przejawiają rządzący w innych państwach. Mimo to kłamstwo większości ludzi źle się kojarzy. - Myślę, że chodzi o rodzaj kłamstwa, w którym mówimy nieprawdę, mając na uwadze wyłącznie swoje dobro, a nie przejmując się dobrem rozmówcy - mówi Sarzyńska. - Korzystamy wówczas z kłamstw, by manipulować ludźmi i wykorzystywać ich do swoich celów, a to odbierane jest źle.

Czytaj także: Po czym można poznać, że ktoś kłamie? <<<

Słuchacze Czwórki przyznają, że kłamią rzadko. - Sam nie lubię być okłamywany, więc nie robię tego innym ludziom - mówi jeden z nich. - Oszukuję czasem w pracy, ale najczęściej bliskich, w domu - zwierza się kolejny. - Jeśli to chodzi o drobne zatajenie prawdy, dla dobra rozmówcy, nie ma w tym nic złego - mówi słuchaczka. - Okłamuję wyłącznie sam siebie - podsumowuje jej kolega.

Jakie procesy zachodzą w ludzkim mózgu podczas kłamania, jak wyleczyć się z nawyku mówienia nieprawdy i czy w ogóle warto kłamać? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z Justyną Sarzyńską w audycji "4 do 4".

(kd, ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia
Czytaj także

Menthal - aplikacja dla uzależnionych od smartfonów

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 09:00
Niemieccy naukowcy sprawdzą nasze uzależnienie od smartfonów. Dzięki aplikacji Menthal dowiemy się jak bardzo i od czego jesteśmy uzależnieni w ramach codziennego korzystania z telefonu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dorosłość nie jest atrakcyjna

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 11:00
Polacy coraz później opuszczają dom rodzinny. Większość zrzuca to na karb czynników ekonomicznych. - One oczywiście są bardzo ważne, ale niemniej istotne jest to, że życie na własny rachunek i dorosłość wcale nie jest tak ekscytująca, jak się powszechnie uważa - przekonuje Miłosz Brzeziński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zepsuć sobie wakacje? Przeczytaj, zanim wyjedziesz!

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 10:10
Czekamy na nie cały rok, a kiedy wreszcie nadchodzą, nie umiemy się z nich cieszyć. - Podstawą udanego urlopu jest dobry plan - uważa psycholog Agata Wytykowska-Kaczorek. - W przeciwnym razie urlop przecieknie nam przez palce. Nie dość, że nie odpoczniemy, to jeszcze będziemy mieć poczucie całkowicie straconego czasu.
rozwiń zwiń