"Odroczona dorosłość" milionów młodych Polaków

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 18:00
Według danych Eurostatu, 2 miliony Polaków w wieku od 15 do 35 lat nie uczy się, ani nie pracuje. Zamiast tego wolą bez końca żyć na garnuszku rodziców. O problemie odwlekania samodzielności młodych ludzi, rozmawialiśmy w Czwórce z socjologiem Krzysztofem Martyniakiem oraz dr Michałem Sitkiem.
Audio
  • "Odroczona dorosłość" - problem młodych Polaków (Czwórka/4 do 4)
Odroczona dorosłość milionów młodych Polaków
Foto: Glow Images/East News

- Wskaźnik osób nie uczących się i nie pracujących, od paru lat rośnie, natomiast jest on dużo niższy niż jeszcze 10 lat temu. To wiąże się przede wszystkim z tym, że młodzi ludzie chętniej i dłużej się uczą - tłumaczy dr Michał Sitek z Instytutu Badań Edukacyjnych. - Rozpoczynanie dorosłego życia bardzo się przesunęło. Dawniej większość młodych ludzi kończyła szkoły i szła do pracy oraz zakładała rodziny. Teraz dzieciństwo jest przedłużone. Psychologowie, którzy pracują w naszym instytucie, nazywają to "odroczoną dorosłością".

W czasie podjęcia studiów,  wiele młodych osób nie jest pewnych, co chce robić w życiu. Zapisują się na kolejne kierunki i porzucają je, czekając na nastepną rekrutację. W międzyczasie nie chcą się nigdzie zatrudnić. Twierdzą, iż nie opłaca im się zaczynać pracy, z której zrezygnują wraz z ponownym rozpoczęciem nauki.

Czytaj także: Wczesna praca się opłaca?<<<

Młodzi mają też zawyżone oczekiwania względem przyszłych zarobków. Według wielu świeżo upieczonych absolwentów, pracodawcy oferują zbyt małą pensję. Czekają więc na satysfakcjonujące ich oferty, czas mija, a w efekcie zwlekania wypadają z rynku pracy. - To są negatywne konsekwencje braku aktywności. To znaczy zdezaktualizowanie się kompetencji i kwalifikacji - podsumował dr Michał Sitek.

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z audycji "4 do 4".

bc, ac

Czytaj także

Nie bój się wrócić do poprzedniej pracy

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 15:28
- Najważniejsze to rozłożenie sprawy na czynniki pierwsze - co zyskamy, czy dobrze nam się dobrze pracowało. Jeżeli tak, to spróbujmy wrócić - zachęca Małgorzata Łabędź, ekspert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: nie zwlekajmy z pierwszą pracą

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 11:56
Według sondażu TNS Polacy dość późno idą do swojej pierwszej pracy. Średnia wieku to 22 lata, podczas gdy w Unii Europejskiej jest to niewiele ponad 20. - Im szybciej spróbujemy sił na polu zawodowym, tym większa szansa, że kariera ułoży się po naszej myśli - przekonywał w Czwórce Miłosz Brzeziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młodzi Polacy - zdolni, ale bezrobotni

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2014 10:56
Prawie dwa miliony Polaków w wieku od 15 do 34 nie uczy się ani nie pracuje. Ich liczba systematycznie rośnie od pięciu lat. Czy to konsekwencja nadopiekuńczości rodziców? A może po prostu lenistwo. O tym porozmawiamy w poniedziałkowej audycji "4 do 4".
rozwiń zwiń