Tajemnice zamku Vaux-le-Vicomte. Finansowe skandale Francji

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 14:00
Kompleks pałacowy Vaux-le-Vicomte - wybudowanie tego wyjątkowego miejsca Nicolas Fouquet, XVII-wieczny minister finansów Francji przypłacił wolnością, a także życiem.
Audio
  • Burzliwa historia pałacu Vaux-le-Vicomte. Rozmowa z Arturem Kotem (Czwórka/4 do 4)
  • Największe bale w historii Francji. Posłuchaj, jak rodził się balet (Czwórka/4 do 4)
Pałac Vaux-le-Vicomte z perspektywy ogrodu
Pałac Vaux-le-Vicomte z perspektywy ogroduFoto: wikimedia.commons/fot.Franck Dessay

Pałac Vaux-le-Vicomte położony jest w odległości 55 km od Paryża. I choć wokół stolicy Francji znajduje się wiele niezwykłych kompleksów zamkowo-pałacowych, m.in. gigantyczny, legendarny Wersal, zdaniem Artura Kota z  magazynu "Woyage", Vaux-le-Vicomte jest wyjątkowy. - Jego historia jest zupełnie niezwykła - mówi podróżnik w Czwórce - Zakończyła się bowiem gigantyczną awanturą, w którą zamieszany był sam król i wielu ministrów.

Zespół pałacowo-ogrodowy powstał w drugiej połowie XVII wieku dla Nicolasa Fouqueta, wysokiego urzędnika państwowego. - Człowiek ten odpowiadał za finanse całej Francji. Posądzono go o to, że swój zamek wybudował za zdefraudowane pieniądze - opowiada Kot. - Stało się to po tym, gdy król Ludwik XIV, wówczas około 20-letni młodzieniec, zobaczył tę inwestycję i poczuł się dotknięty jej ogromem, bo sam nie miał jeszcze takiego pałacu. Trzy tygodnie po tym Fouquet siedział już w więzieniu. To była świetnie uknuta intryga, a proces był jednym z największym w historii Francji.

Odwiedź z nami najciekawsze zakątki na świecie <<<

Wnętrze
Wnętrze Vaux-le-Vicomte/fot.wikimedia.commons/fot.Urban

Dom Fouqueta projektowali trzej najlepsi ówcześni architekci: Louis Le Vau, odpowiedzialny za wystrój Charles Le Brun i nadworny ogrodnik króla André Le Nôtre. - Stworzyli pałac, który otwierał się na gigantyczny ogród. Było w nim mnóstwo niespodzianek, czekających na gośći: rzeki, jaskinie, groty. Chodziło o to, by zaskakiwać - opowiada Kot.

Czego król Ludwik XIV zazdrościł Fouquetowi i dlaczego, choć minister wygrał swój proces, wtrącono go do więzienia? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z Arturem Kotem z audycji "4 do 4".

(kd/ag)

Czytaj także

Pikardia - nieodkryte oblicze Francji

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 12:00
Pikardia to region położony na północy Francji. Nie ma tam upałów, być może dlatego, nie przyciąga turystów jak magnez. A szkoda. – To tam znajduje się najwięcej zabytków na metr kwadratowy – mówi Benois Villette.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marsylia słynie z muzeów i produkcji... mydła

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 18:00
Nie trzeba jechać do Los Angeles, czy Nowego Jorku żeby obejrzeć dobry street art. Bajecznie kolorowe murale i graffiti zdobią także domy w niektórych rejonach Marsylii. Zwiedzimy tam także wspaniałe muzea i kupimy... tradycyjne mydło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francuski sposób na to, żeby odzyskać wakacje

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2013 09:00
- Gdy w Paryżu przejedziesz samochodem ulicę przy Łuku Triumfalnym, musisz powiedzieć "zdrowaśkę” i powoli wjechać na rondo - radzą mieszkańcy tego miasta.
rozwiń zwiń