Polskie Radio
Section05
Luwr

Zamach w Paryżu, szczyt UE na Malcie, cyberatak na KNF

Zamach na terenie Luwru w Paryżu, szczyt Unii Europejskiej na Malcie, cyberatak na system informatyczny Komisji Nadzoru Finansowego – to główne tematy, które w Podsumowaniu Dnia komentowali Jerzy Haszczyński, szef działu zagranicznego dziennika "Rzeczpospolita", Joanna Świątkowska, ekspertka Instytutu Kościuszki i Michał Krupiński, prezes PZU.
Zobacz więcej na temat:  Francja Luwr terroryzm Malta cyberprzestępczość Paryż Jerzy Haszczyński Unia Europejska Libia imigranci w Europie KNF

Bezpieczeństwo głównym tematem we Francji

Uzbrojony w nóż mężczyzna próbował zaatakować francuskiego wojskowego w pobliżu Luwru, w centrum Paryża i został postrzelony – poinformowała francuska policja. Francuski premier Bernard Cazeneuve oświadczył, że incydent w Paryżu był "najwyraźniej atakiem o charakterze terrorystycznym". O sytuacji we Francji mówił w audycji Świat w Południe dr Bartłomiej Zdaniuk, politolog Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Francja terroryzm Paryż Francois Fillon Michał Żakowski Luwr

Luwr - skarbiec arcydzieł świata

Jedno z najstarszych, największych i najsłynniejszych muzeów na świecie, z którego Napoleon zabrał do swojego gabinetu jeden obraz - "Mona Lisę" Leonarda da Vinci. Bezcenny portret wisiał w Luwrze od momentu jego powstania - prawdopodobnie artysta namalował go w czasie swojego pobytu we Francji i podarował go królowi Franciszkowi I w pierwszych latach XVI wieku.
Zobacz więcej na temat:  Francja HISTORIA impresjonizm Komuna Paryska Luwr Napoleon Bonaparte