Zawód: sędzia taneczny

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2010 19:25
Sędziując na turniejach staram się pamiętać, że jako tancerz sam byłem kiedyś oceniany – mówi sędzia Marek Chojnacki.
Audio

– W pracy sędziego na turniejach tanecznych liczy się odporność psychiczna, wiedza i przekonanie o słuszności własnych decyzji – mówi międzynarodowy sędzia taneczny Marek Chojnacki. W "Magazynie" opisywał kolejne etapy zawodowego wtajemniczenia sędziów oraz reguły sędziowania na turniejach.

– Rozpoczynałem od stażu sędziowskiego. Potem należy podejść do egzaminu i zdać go, a nie jest to wcale takie łatwe – wspomina Marek Chojnacki. – Trzeba mieć promotora, który przeprowadzi przez staż i wprowadzi w arkana rzemiosła sędziowskiego – tłumaczy. Jak wyjaśnia, aby zostać sędzią, trzeba wcześniej samemu zdobyć taneczne szlify. Obowiązujące obecnie przepisy mówią, że kandydat na sędziego powinien mieć co najmniej klasę taneczną S, najwyższą międzynarodową klasę taneczną w jednym stylu tańca.

W Polsce mamy trzy kategorie sędziów. Kategoria pierwsza to kategoria najwyższa. Ponadto istnieją uprawnienia międzynarodowe nadawane przed IDSF (International Dance Sport Federation – Międzynarodową Federację Tańca Sportowego). Gość "Magazynu" posiada licencję chairmana IDSF, pozwalającą mu na pełnienie obowiązków sędziego głównego na międzynarodowych turniejach pod auspicjami IDSF.

– W przypadku tańca towarzyskiego mamy do czynienia z sędziowaniem pozytywnym. O wyniku decyduje większość sędziów. Jeśli na turnieju spośród 9 sędziów 6 zagłosuje za daną parą, przechodzi ona do kolejnej rundy. Decyduje pozytywna większość – tłumaczy Marek Chojnacki. Jak podkreśla, jako były tancerz sędziując stara się pamiętać, że sam był kiedyś oceniany.

Posłuchaj rozmowy z Markiem Chojnackim w "Magazynie".

 

ŁSz

Czytaj także

Stoik w korku

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2010 07:40
Nawet w tak stresujących sytuacjach jak uliczny korek można poszukać ukojenia dla zszarganych nerwów – przekonuje autor "Stoicyzmu ulicznego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dezerter na posterunku

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2010 14:30
O "Prawie do bycia idiotą" - najnowszym albumie legendarnej formacji Dezerter - mówił w "Na cztery ręce" jej lider Robert Matera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef kuchni symbolem ekskluzywnego smaku

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2010 18:03
Wyniki ankiety "Piramida dobrego smaku Polaków" odzwierciedlają zmiany w naszym podejściu do kwestii luksusu i ekskluzywności - zdradzają autorki.
rozwiń zwiń