X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Normalni geje, normalne lesbijki

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 16:15
W Polsce słowo "gej" kojarzy się ze zniewieściałością. Na widok "nieprzegiętych" gejów myślimy: "ot, zwykły heteroseksualny facet" - zauważają goście Justyny Dżbik.
Audio
  • Miłość homoseksualna? Po prostu miłość! - rozmowa z gośćmi Czwórki
  • Gej w wielkim mieście - rozmowa z Michałem Pirogiem

Zamiast piętnować homofobię, należałoby mówić o braku świadomości społecznej na temat homoseksualizmu – zauważa Krystian Legierski, warszawski radny, działacz ruchu LGBT (ang. Lesbians, Gays, Bisexuals, Transgenders – lesbijki, geje, biseksualni, transgenderyczni). W audycji "Pod lupą" gościł wraz z Marią Szurowską i Maciejem Kamińskim, organizatorami 5. edycji festiwalu "Równe prawa do miłości".

To nie przypadek, że festiwal zbiega się w czasie z walentynkami. Jak zaznacza Maria Szurowska, nie chodzi bynajmniej o alternatywę dla stereotypowego "damsko-męskiego" walentynkowego folkloru. – Chcieliśmy zaznaczyć, że to święto miłości szeroko i indywidualnie pojmowanej – tłumaczy.

Organizatorzy imprezy podkreślają ponadto, ze miłość homoseksualna wciąż bywa w Polsce pomijana w publicznej debacie. W ocenie Krystiana Legierskiego, choć temat związków homoseksualnych zadomowił się już w głównym nurcie debaty politycznej, w wielu sferach nadal brakuje o nim wzmianek. – W programach konkursowych dla zakochanych nie uwzględnia się par homoseksualnych czy osób transseksualnych – zauważa.

Choć homoseksualizm przestał być tematem tabu, w Polsce nadal zdarzają się przejawy wrogości wobec gejów i lesbijek. Z kolei same osoby homoseksualne obawiają się otwarcie mówić o swojej orientacji. – Ludzie z jakichś powodów traktują orientację seksualną jak temat wstydliwy. To się zmienia, dziś młodzi mają z tym coraz mniejszy problem, mówią o tym w liceum. Za moich czasów nikomu nie przyszłoby to do głowy – mówi Krystian Legierski.

Goście Justyny Dżbik mają nadzieję, że niebawem odejdzie też w niepamięć zadomowiony w polskiej świadomości stereotyp geja jako mężczyzny zniewieściałego, wątłego, "przegiętego". Tym bardziej, że naszym zachodnim sąsiadom hasło "gej" przywodzi na myśl raczej umięśnionego draba w mundurze żołnierza czy policjanta. – Jesteśmy na etapie, w którym zauważa się przede wszystkim tych gejów, którzy odstają od męskiego wzorca. Na widok tych "normalnych" myśli się po prostu: ot, idzie heteroseksualny facet – zauważa Krystian Legierski.

Krystian
Krystian Legierski, Maria Szurowska i Maciej Kamiński (fot. Wojciech Kusiński, PR)

 

Organizatorzy festiwalu "Równe prawa do miłości" podkreślają, że festiwalowa publiczność to nie tylko sami zainteresowani: geje, lesbijki, osoby transgenderyczne oraz ich przyjaciele, osoby młode, wykształcone i otwarte. – Zdziwiło mnie, że przychodzą starsi panowie, bardzo zainteresowani tematem i otwarci, po to, by zaczerpnąć informacji, dowiedzieć się czegoś – mówi Maria Szurowska.

Na zakończenie imprezy przewidziano pokaz filmu "The Rocky Horror Picture Show", nakręconego w latach 70. kultowego w środowiskach gejowskich filmu klasy "B" w niekonwencjonalny sposób nawiązującego do problematyki LGBT. – To niesamowity musical wywracający wszystko do góry nogami – mówi Maciej Kamiński.

Więcej w rozmowie Justyny Dżbik z jej gośćmi. Posłuchaj także rozmowy Eweliny Grygiel z tancerzem Michałem Pirogiem. Dźwięki znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ŁSz

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sztuczne rzęsy i rajstopy w spreju

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2011 13:33
Ekstrawaganckie pomysły na strój ślubny to świetny pomysł. Ważne, by garnitur pana młodego nie był brązowy – mówi stylistka Wiganna Papina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W zgodzie z byłym

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 13:31
Jeżeli związek umarł śmiercią naturalną, droga do przyjaźni jest prosta. Jeśli rozstanie było burzliwe, warto poczekać na reaktywację znajomości – radzi psycholog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radykalnie przeciw marnotrawstwu

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2011 18:31
Jedzą to, co ląduje na śmietniku, a czego sklepy nie zdołały sprzedać. Kupują mało, starają się wytwarzać. Freeganizm – świadoma konsumpcja czy kaprys zrodzony z dobrobytu?
rozwiń zwiń