Normalni geje, normalne lesbijki

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 16:15
W Polsce słowo "gej" kojarzy się ze zniewieściałością. Na widok "nieprzegiętych" gejów myślimy: "ot, zwykły heteroseksualny facet" - zauważają goście Justyny Dżbik.
Audio
  • Miłość homoseksualna? Po prostu miłość! - rozmowa z gośćmi Czwórki
  • Gej w wielkim mieście - rozmowa z Michałem Pirogiem

Zamiast piętnować homofobię, należałoby mówić o braku świadomości społecznej na temat homoseksualizmu – zauważa Krystian Legierski, warszawski radny, działacz ruchu LGBT (ang. Lesbians, Gays, Bisexuals, Transgenders – lesbijki, geje, biseksualni, transgenderyczni). W audycji "Pod lupą" gościł wraz z Marią Szurowską i Maciejem Kamińskim, organizatorami 5. edycji festiwalu "Równe prawa do miłości".

To nie przypadek, że festiwal zbiega się w czasie z walentynkami. Jak zaznacza Maria Szurowska, nie chodzi bynajmniej o alternatywę dla stereotypowego "damsko-męskiego" walentynkowego folkloru. – Chcieliśmy zaznaczyć, że to święto miłości szeroko i indywidualnie pojmowanej – tłumaczy.

Organizatorzy imprezy podkreślają ponadto, ze miłość homoseksualna wciąż bywa w Polsce pomijana w publicznej debacie. W ocenie Krystiana Legierskiego, choć temat związków homoseksualnych zadomowił się już w głównym nurcie debaty politycznej, w wielu sferach nadal brakuje o nim wzmianek. – W programach konkursowych dla zakochanych nie uwzględnia się par homoseksualnych czy osób transseksualnych – zauważa.

Choć homoseksualizm przestał być tematem tabu, w Polsce nadal zdarzają się przejawy wrogości wobec gejów i lesbijek. Z kolei same osoby homoseksualne obawiają się otwarcie mówić o swojej orientacji. – Ludzie z jakichś powodów traktują orientację seksualną jak temat wstydliwy. To się zmienia, dziś młodzi mają z tym coraz mniejszy problem, mówią o tym w liceum. Za moich czasów nikomu nie przyszłoby to do głowy – mówi Krystian Legierski.

Goście Justyny Dżbik mają nadzieję, że niebawem odejdzie też w niepamięć zadomowiony w polskiej świadomości stereotyp geja jako mężczyzny zniewieściałego, wątłego, "przegiętego". Tym bardziej, że naszym zachodnim sąsiadom hasło "gej" przywodzi na myśl raczej umięśnionego draba w mundurze żołnierza czy policjanta. – Jesteśmy na etapie, w którym zauważa się przede wszystkim tych gejów, którzy odstają od męskiego wzorca. Na widok tych "normalnych" myśli się po prostu: ot, idzie heteroseksualny facet – zauważa Krystian Legierski.

Krystian
Krystian Legierski, Maria Szurowska i Maciej Kamiński (fot. Wojciech Kusiński, PR)

 

Organizatorzy festiwalu "Równe prawa do miłości" podkreślają, że festiwalowa publiczność to nie tylko sami zainteresowani: geje, lesbijki, osoby transgenderyczne oraz ich przyjaciele, osoby młode, wykształcone i otwarte. – Zdziwiło mnie, że przychodzą starsi panowie, bardzo zainteresowani tematem i otwarci, po to, by zaczerpnąć informacji, dowiedzieć się czegoś – mówi Maria Szurowska.

Na zakończenie imprezy przewidziano pokaz filmu "The Rocky Horror Picture Show", nakręconego w latach 70. kultowego w środowiskach gejowskich filmu klasy "B" w niekonwencjonalny sposób nawiązującego do problematyki LGBT. – To niesamowity musical wywracający wszystko do góry nogami – mówi Maciej Kamiński.

Więcej w rozmowie Justyny Dżbik z jej gośćmi. Posłuchaj także rozmowy Eweliny Grygiel z tancerzem Michałem Pirogiem. Dźwięki znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ŁSz

 

Czytaj także

Sztuczne rzęsy i rajstopy w spreju

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2011 13:33
Ekstrawaganckie pomysły na strój ślubny to świetny pomysł. Ważne, by garnitur pana młodego nie był brązowy – mówi stylistka Wiganna Papina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W zgodzie z byłym

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 13:31
Jeżeli związek umarł śmiercią naturalną, droga do przyjaźni jest prosta. Jeśli rozstanie było burzliwe, warto poczekać na reaktywację znajomości – radzi psycholog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radykalnie przeciw marnotrawstwu

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2011 18:31
Jedzą to, co ląduje na śmietniku, a czego sklepy nie zdołały sprzedać. Kupują mało, starają się wytwarzać. Freeganizm – świadoma konsumpcja czy kaprys zrodzony z dobrobytu?
rozwiń zwiń