X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Radykalnie przeciw marnotrawstwu

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2011 18:31
Jedzą to, co ląduje na śmietniku, a czego sklepy nie zdołały sprzedać. Kupują mało, starają się wytwarzać. Freeganizm – świadoma konsumpcja czy kaprys zrodzony z dobrobytu?
Audio
  • Przeciw marnotrawstwu - rozmowa z freeganinem
  • Świadoma konsumpcja - rozmowa z Karolem Strzemiecznym z grupy eFTe Warszawa

Freeganizm to radykalnie antykonsumpcjonistyczny styl życia, który narodził się ze sprzeciwu wobec marnotrawstwa związanego ze wzrostem zamożności społeczeństw w krajach rozwiniętych. Polega na tym, by jak najmniej kupować, a jak najwięcej znajdować lub wytwarzać samemu. Dotyczy to zarówno jedzenia, jak i ubrań oraz sprzętów – tłumaczy Gabriel, freeganin.

W istocie zgodnie z regułami freeganizmu żyją w Polsce tysiące ludzi, choć nie jest to ich dobrowolny wybór. Do tej ekologicznej „awangardy mimo woli” należą rzesze osób żyjących poniżej granicy ubóstwa, zwłaszcza starszych i samotnych oraz bezdomnych. – Być może to oni są jedynymi prawdziwymi freeganami – przyznaje gość Czwórki.

Freeganie z wyboru nie wywodzą swojego stylu życia z żadnej konkretnej ideologii, choć siłą rzeczy po drodze im z wegetarianami czy z ruchem DIY („Do It Yourself” – „Zrób to sam”), który promuje wytwarzanie potrzebnych rzeczy własnymi rękami i niekorzystanie z gotowych produktów przemysłu (również rozrywkowego!). Freeganie nie tylko starają się zapobiegać marnowaniu jedzenia, ale również sprzętów – od mebli po sprzęt elektroniczny, wreszcie – energii. Jak podkreśla Gabriel, hasłu „Czas to pieniądz” przeciwstawiają inną maksymę. – Potrzebując mniej pieniędzy, mamy więcej czasu, żeby ich nie potrzebować – wyjaśnia.

Jak przyznaje Gabriel, życie freeganina w Polsce nie jest łatwe. Choć sklepy czy restauracje dysponują nadwyżkami jedzenia, muszą je wyrzucać, ponieważ polskie prawo zakazuje przekazywania ich potrzebującym. Tymczasem w innych krajach znaleziono sposoby na przeciwdziałanie takiemu marnotrawstwu.

– W Szwajcarii każdy produkt spożywczy ma datę przydatności do sprzedaży i datę przydatności do spożycia. Dzieli je kilka dni. Dzięki temu znacznie mniej jedzenia się marnuje – tłumaczy gość „Pod Lupą”. Dla porównania: w Polsce sklepy wyrzucają lekko przeterminowane jedzenie na śmietniki, do których dostępu bronią ogrodzenia i kłódki. – Według mnie to antyludzkie – ocenia Gabriel.

Więcej w rozmowie Eweliny Grygiel z gościem audycji „Pod lupą”. Posłuchaj również rozmowy Justyny Dżbik z Karolem Strzemiecznym z grupy eFTe Warszawa o świadomej konsumpcji. Dźwięki znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ŁSz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Im starsze tym… gorsze!

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2011 08:00
Większość win nie nadaje się do długiego leżakowania. Odpowiednio przechowywane, swoje walory zachowują przez co najwyżej cztery lata – mówi ekspert, sommelier.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pinnawela jest weganką

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2011 12:19
Żaden dorosły ssak nie pije mleka - zauważa wokalistka Paulina Przybysz, prywatnie weganka i matka, a od niedawna dziennikarka Czwórki!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stojąc w korku tracisz pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2011 11:34
Jak wynika z raportu firmy Deloitte, wszyscy obywatele ponoszą koszty związane z utrudnieniami występującymi na drogach. – Z kieszeni statystycznego Polaka ubywa rocznie 368 zł – informuje ekspert.
rozwiń zwiń