Naukowo i bajkowo o lunatyzmie

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2011 16:51
Lunatyzm dotyka najczęściej dzieci i w ich przypadku z czasem sam mija. Gdy natomiast lunatykować zaczyna osoba dorosła, wtedy ta przypadłość traktowana jest jak choroba, którą trzeba leczyć.
Audio

Jak tłumaczy dr Michał Skalski, specjalista od zaburzeń snu, medycyna nie potrafi wyjaśnić, dlaczego człowiek lunatykuje. Wraz z kolejnymi epokami historycznymi, pojawiały się inne teorie. Do jednej z najpopularniejszych, ale i najbardziej bajkowych, należy ta, że na lunatykowanie ma wpływ pełnia Księżyca.

Zwolennicy tej koncepcji zauważają, że "lunatyzm" wywodzi się z łacińskiego słowa "luna", które przecież oznacza "księżyc". – Wiązano to z tym, że podczas pełni ludzie nie mogli spać, więc chodzili – mówi reporterka Polskiego Radia, Ewelina Grygiel.

Jak jednak zauważa Skalski, zaburzenie to jest o wiele bardziej skomplikowanie i nie wiąże się tylko z nocnymi spacerami. – Z lunatykowaniem związane jest wykonywanie mniej lub bardziej złożonych czynności, w czasie bardzo głębokiego snu. Z racji też tego snu, człowiek nie pamięta rano, co się z nim w nocy działo – wyjaśnia.

Osobom cierpiącym na tę przypadłość, podczas lunatykowania zdarza się np. przygotowywać posiłki, pisać coś czy nawet jeździć samochodem. – Ponoć wybitny francuski pisarz Jean La Fontaine napisał jedną ze swoich bajek właśnie podczas lunatykowania – zdradza Ewelina Grygiel.

Więcej o wpływie stresu i bezdechu na lunatykowanie oraz o sposobach leczenia się z lunatyzmu w audycji "Pod lupą".

ap

Czytaj także

Pozwól się ukołysać do snu

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2011 15:16
Według najnowszych badań, przeprowadzonych w Szwajcarii jednym z najlepszych sposobów na bezsenność wśród osób dorosłych jest… kołysanie. Kołysani dorośli, tak jak dzieci, zasypiają szybciej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wypoczynek na hamaku: relaks i nowa moda (SONDA)

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 10:28
Bujanie jest zdrowe! I to nie tylko dla dzieci. To wnioski z badań naukowców z Genewy. Dlatego na rynku pojawia się coraz więcej hamaków, a Polacy powoli zaczynają doceniać ten sposób wypoczywania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O której kury chodzą spać?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2011 15:04
Mówi się, że człowiek czasem chodzi się spać z kurami (czyli bardzo wcześnie). Czy tak jest rzeczywiście? Jak wygląda dzień i noc każdej kokoszki? Sprawę zbadaliśmy w Czwórce.
rozwiń zwiń