Czesław śpiewa, nie czytał Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2011 18:07
- Nie mogę kłamać, nie czytałem Miłosza, do podstawówki nie chodziłem. Matka jest polonistką, ale ja bardzo mało czytałem – wyznaje w Czwórce Czesław Mozil.
Audio

- To nie znaczy, że teraz nie mogłem przeczytać 5 tomów Miłosza. Wziąłem je i powiedziałem szczerze, że jeśli będę miał poczucie, że to ogarnę i to po swojemu - będę chciał to wydać – opowiada Mozil. Rezultatem jest płyta "Czesław Śpiewa Miłosza".

Dlaczego właśnie Miłosz? – Rodzice kupili mieszkanko w Krakowie, na małej uliczce Bogusławskiego. Jak wychodzę z bramy, widzę szyld, że tutaj mieszkał Miłosz ostatnie dziesięć lat. Panowie, co piją piwo na rogu, pamiętają poetę, on tam żył. Ja nazywam się Czesław. Jak mogło być inaczej? – podkreśla muzyk.

Mozil do tworzenia płyty podszedł bardzo egoistycznie. - Znalazłem to, co mi pasowało, i chciałem zrobić to bardzo, bardzo po swojemu. Kontynuuję mój teatralny pop – przyznaje. Nowe wykonania utworów poety nie wiążą się jednak ze zmianą tekstów. – Potrzeba było pokory. Bardzo dostosowywałem się do tych wierszy. Tylko "Walc" jest skrócony przez koleżankę.

W rozmowie z Justyną Dżbik artysta mówi także o wyjątkowym teledysku, który promuje krążek. W opisie klipu czytamy: Z połączenia ferii dźwięków w wykonaniu duńskich multiinstrumentalistów i poezji Czesława Miłosza powstał intrygujący świat. To historia mieszkańców starej, zrujnowanej fabryki zahipnotyzowanych przez piękne syreny. Mężczyźni i kobiety zwabieni czarem tajemniczych nimf przepadają w odmętach pobliskiego mokradła płacąc za chwilę szczęścia najwyższą cenę.

Szczegóły w dźwięku i wideo z rozmowy.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czesław Mozil: współczesny Stańczyk

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 14:56
Podróżuję od miasteczka do miasteczka. Chodzi o to, by dojechać do ludzi i dla nich zaśpiewać – podkreśla Czesław Śpiewa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesław Mozil: Nie jestem tylko brandem

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2011 15:43
Znany wszystkim ze swojego projektu Czesław Śpiewa, Czesław Mozil na Off Festivalu pojawił się z repertuarem swojej pierwszej kapeli Tesco Value.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatnie akordy Roku Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2011 18:00
Dialogi Miłosza w Poznaniu i memy w internecie.
rozwiń zwiń