Legalna marihuana w Czechach to mit

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2012 11:00
W powszechnej opinii kraj naszych południowych sąsiadów to raj dla amatorów "trawki". To pokłosie informacji nt. legalizacji tego narkotyku w Czechach, jaka dwa lata temu obiegła polskie media. Z prawdą nie ma to jednak nic wspólnego.
Audio

- Czesi marihuanę zdekryminalizowali, a nie zalegalizowali. Na własny użytek można posiadać nie więcej niż 15 gram albo hodować maksymalnie 5 krzaków. Warto o tym pamiętać, bo jeżeli ktoś wybierze się tam na zakupy, to legalnie marihuany nie kupi - mówiła w audycji "Pod lupą" Katarzyna Malinowska-Sempruch, dyrektor Międzynarodowego Programu Polityki Antynarkotykowej w Open Society Institute.

Gość Justyny Dżbik przypomniał, że Czechy to niejedyny kraj w Europie, który odstąpił od karania za posiadanie małej ilości marihuany. To co jednak - zdaniem ekspert - warte podkreślenia, to droga jaką nasi południowy sąsiedzi obrali, by zdefiniować pojęcie "mała ilość".

- Każdy kto obserwował debatę nt. nowelizacji ustawy narkotykowej w Polsce widział przede wszystkim ogromne emocje i w kółko powtarzane te same mity. W Czechach udało się podjąć tę decyzję bez awantury. Najpierw zwrócono się z prośbą do świata akademickiego, by przejrzał rzetelnie kartoteki osób karanych za posiadanie narkotyków. Na tej podstawie pracownicy uniwersytetu w Pradze zasugerowali, co należy przyjąć jako "małą ilość". W czeskim sejmie przyjęto, że tak mniej więcej to wygląda i było po sprawie - wyjaśniła Katarzyna Malinowska-Sempruch.

Więcej o modelach polityki narkotykowej w Europie, w tym w Polsce, oraz w USA w nagraniu audio i wideo audycji. O liście narkotyków i innych substancji zakazanych w naszym kraju posłuchaj w materiale reporterskim Kasi Węsierskiej.

pg

Czytaj także

Bo kłócić się to trzeba umieć

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2012 11:17
Jesteśmy na nie narażeni praktycznie wszędzie: w pracy, na ulicy czy w domu. Czasami kłótnie są wręcz potrzebne. Ważne, by pamiętać wtedy o kilku ważnych zasadach – o których możemy przeczytać w „Kłótliwym poradniku partnerskim”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czeskie dzieci palą najwięcej trawki w całej UE

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 12:19
Chodzi o dzieci do 16 lat, poinformowały czeskie media, powołując się na badania na temat narkomanii i alkoholizmu w europejskich szkołach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katalog internetowych plemion. Wybierz swoje

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2012 19:30
Wikipedyści, wojujący prawicowcy, hejterzy i młode matki – to tylko niektóre kategorie polskich internautów. Ich sklasyfikowania podjął się dziennikarz Piotr Stasiak, który był gościem audycji "Pod Lupą".
rozwiń zwiń