Porcelana jest kapryśna

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2012 16:22
- Można próbować ją okiełznać, tak jak to robią w fabrykach, a można z nią współpracować i to jest typ, który ja preferuje – mówiła w Czwórce Monika Patuszyńska, kuratorka wystawy "Porcelana inaczej".
Audio
  • Monika Patuszyńska o wystawie "Porcelana inaczej"
  • Ewelina Grygiel o słynnych polskich centrach wyrobu porcelany

4 kwietnia w warszawskim Magazynie Praga otworzono wystawę, na której gwiazdy współczesnej ceramiki ze świata oraz wyróżniający się polscy projektanci prezentują najnowsze porcelanowe trendy. Wszystko w ramach odbywającego się już od 35 lat Międzynarodowego Sympozjum Ceramiki "Porcelana Inaczej". W jego trakcie artyści z całego świata pracują razem w dolnośląskich fabrykach porcelany.

- Na samym początku te spotkania były antytezą tego, co się dzieje w fabrykach – opowiadała w Czwórce Monika Patuszyńska. - Artyści mogli przyjeżdżać do fabryki i robić rzeczy, które się nie kojarzą się z "kubkami". Udowadnialiśmy, że porcelana, to nie musi być kubek, ani waza – opowiadała w rozmowie z Justyną Dżbik.

Przez kolejne lata sympozujm stało się platformą, dzięki której artyści ceramicy - zarówno początkujący jak i doświadczeni, reprezentujący różne kultury (od USA, przez Europę do Dalekiego Wschodu) - mogą się spotkać, poznać i wspólnie pracować, ucząc się od siebie nawzajem i czerpiąc z wzajemnych - często bardzo różnych - doświadczeń.

- Jakiś czas temu to było ściśle podzielone, że ceramika powinna być albo figurką, albo naczyniem użytkowym. Teraz to kolejny materiał, w którym artysta może się wyrazić – wyjaśniała Patuszyńska.

Na warszawskiej wystawie można zobaczyć wybór prac z lat 2008 - 2012. W Magazynie Praga znalazły się prace artystów z Polski i innych krajów Europy, z USA, Korei i Japonii. Zakończenie wystawy zaplanowano na 25 kwietnia.

Więcej na temat ekspozycji i pracy z porcelaną dowiesz się słuchając nagrania audycji. Zachęcamy również do wysłuchania materiału o najsłynniejszych polskich centrach porcelanowych wyrobów.

bch

Czytaj także

"Życie z minimalną liczbą rzeczy, to lepsze życie"

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2012 17:36
Orest Tabaka, jeden z pierwszych polskich minimalistów, cały swój dobytek może spakować w walizkę. I nie jest to kwestia ekonomicznego kryzysu, a świadomego wyboru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

27 mln dolarów za… porcelanową miseczkę

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2012 20:13
Na aukcji sztuki azjatyckiej w domu Sotheby's w Hongkongu padł rekord cenowy: za blisko 27 mln dolarów sprzedano porcelanową miseczkę z czasów dynastii Północnej Song (960-1127).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ikony – obrazy, które się pisze lub maluje

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2012 15:06
O różnicach między tymi dwoma podejściami do tworzenia obrazów charakterystycznych dla chrześcijańskich Kościołów wschodnich rozmawialiśmy z artystką Alicją Tuz, prowadzącą warsztaty malowania ikon.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z dyrygowaniem jest jak z tańcem

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2012 12:20
- Jeśli muzyka się w dyrygencie zagotuje i przez serce dotrze do mózgu, to ten mózg automatycznie sam pchnie jego ręce - mówiła w Czwórce Monika Wolińska, światowej sławy dyrygentka.
rozwiń zwiń