Jolanta Kwaśniewska myśli o mężczyznach

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2012 13:28
Panowie wciąż nie dbają o swoje zdrowie, zapominają o profilaktyce. Jolanta Kwaśniewska upomina ich, żeby nie pozostawiali kobiet samych na jesień życia.
Audio
  • Jolanta Kwaśniewska opowiada o książce "Co każdy duży chłopiec wiedzieć powinien".

Po 10 latach od pierwszego wydania, na polski rynek powraca książka "Co każdy duży chłopiec wiedzieć powinien" - to nowe, poprawione wydanie rozmów Ewy Dux-Prabuckiej z lekarzami, ekspertami zajmującymi się naszym zdrowiem. Książkę wydała fundacja Jolanty Kwaśniewskiej "Porozumienie bez barier", a sama pani prezydentowa objęła ją swoim patronatem.

- Po 10 latach od pierwszego wydania doszliśmy do wniosku, że bardzo wiele rzeczy, które powinny się zdarzyć, nie miało miejsca. Musimy więc stale prowadzić zdecydowaną kampanię polityki prozdrowotnej dla mężczyzn - wyjaśnia Jolanta Kwaśniewska.

 - "Co każdy duży chłopiec wiedzieć powinien" to pozycja zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, mimo że tytuł skierowany jest do panów - mówi pani prezydentowa, która jest również pomysłodawczynią książki, a jej fundacja prowadziła program pod tym samym tytułem.

- Mam wrażenie, że to kobiety bardziej przejmują się zdrowiem swoim mężczyzn od nich samych. Mężczyźni starają się iść przez życie szybko jak taran i pojawiają się u lekarza dopiero wtedy, kiedy dzieje się coś naprawdę niepokojącego - zauważa Jolanta Kwaśniewska i dodaje, że różnica średniego czasu trwania życia między kobietami a mężczyznami jest gigantyczna. To aż 9 lat różnicy! - Kobiety w jesień życia wchodzą więc często same... - ubolewa gość Czwórki.

Zdaniem prezydentowej panowie z jednej strony wstydzą się mówić o swoim zdrowiu, z drugiej strony po prostu się boją. - Gdy widzą symptomy choroby, sądzą, że najlepiej się przespać, wypić kieliszek wina albo piwo - tłumaczy Kwaśniewska w rozmowe z Czwórką. - A to są przecież tylko takie zagłuszacze naszych problemów emocjonalnych czy zdrowotnych.

Dlatego, zdaniem Jolanty Kwaśniewskiej, w książce "Co każdy duży chłopiec wiedzieć powinien" jest to, co naprawdę ważne - jak mądrze jeść, dbać o dietę, nasze ciało i serce. Znajdują się tam także informacje o tym, że badania profilaktyczne są o wiele tańsze niż leczenie, a dbałość o nasze zdrowie jest nie tylko naszym przywilejem, ale i obowiązkiem.

Zdaniem pani prezydentowej tę książkę powinien przeczytać każdy. O tym, dlaczego z jej treścią powinny zapoznać się mamy chłopców i czy sięgnął po nią prezydent Aleksander Kwaśniewski dowiesz się, słuchając materiału Eweliny Grygiel z audycji "Pod lupą" lub oglądając załączone wideo.
(pj)

Czytaj także

Ze stwardnieniem rozsianym można normalnie żyć

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2011 08:00
SM - przewlekła, postępująca choroba ośrodkowego układu nerwowego. Dotyka młodych i dorosłych. Częściej kobiety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwaśniewska: O miłość trzeba dbać jak o dobry angielski trawnik

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2011 12:00
Czyli garść porad o trudnym życiu we dwoje. W Czwórce z Jolantą Kwaśniewską rozmawiamy o jej nowej książce "Lekcja stylu dla par".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwaśniewska: jest jeszcze tyle ciekawych projektów

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 13:18
- Im więcej zobowiązań, tym mądrzej staramy się naszym czasem dysponować. To jest dla mnie oczywiste - mówi Jolanta Kwaśniewska w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń