Czego nie wypada robić dziewczynom?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 10:36
– Teoretycznie jako kobiety możemy robić to samo co mężczyźni, tyle, że nikomu się to nie podoba – uważa socjolog Ewa Kaleta. W Czwórce zastanawialiśmy się jak bardzo w swych odruchach jesteśmy ograniczeni przez płciowe stereotypy.
Audio
  • On ogier, ona puszczalska, czyli czego nie wypada robić dziewczynom

- Kobietom nie wypada kląć, upijać się, ani chodzić do pracy z długimi rozpuszczonymi włosami. To dlatego, że poprawianie włosów uznawane jest uznawane za zaproszenie do flirtu – wyjaśniał w Czwórce dr Stanisław Krajski, specjalista od savoire-vivre. Lista tych ograniczeń jest znacznie dłuższa.

Klasycznym przykładem podwójnych standardów moralnych jest społeczne postrzeganie kobiecego życia seksualnego. Dziewczyna, która ma wielu partnerów najczęściej oceniana jest negatywnie, jako osoba lekkich obyczajów. Mężczyzna sypiający z wieloma kobietami, choć oficjalnie może spotkać się z naganą, to postrzegany jest w kategoriach silnego i zaradnego samca.

Zdaniem psychologa, Tomasza Łysakowskiego, mimo wszystko, więcej ograniczeń społecznych dotyczy mężczyzn. – Nie możemy płakać, zakładać sukienki, malować się i być słabymi. Dodatkowo kiedyś musieliśmy obowiązkowo odbywać służbę wojskową – podkreślał.

Na inną dyskryminację panów ze względu na ich płeć wskazywał słuchacz, który zwracał uwagę na sprawy rozwodowe i fakt, że sądy o wiele częściej powierzają opiekę nad dziećmi kobietom. – Ojciec ma w tym kraju prawo tylko płacić alimenty - żalił się na antenie.

Mimo tych opinii wielu słuchaczy podkreślało, że jesteśmy coraz mniej ograniczeni przez płciowe stereotypy i zarówno kobietom, jak i mężczyznom wolno coraz więcej. Więcej na temat dowiesz się słuchając nagrania audycji.

Tomasz
Tomasz Łysakowski, Ewa Kaleta i Krzysztof Grzybowski

bch

Zobacz więcej na temat: dzieci Krzysztof Grzybowski
Czytaj także

Co nam dali rodzice?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2012 07:00
- W Polsce mama i tata to świętość, w Stanach ludzie by dzwonili i opowiadali jak rodzice zrujnowali im życie – komentował telefony Czwórkowych słuchaczy publicysta Newsweeka, Tomasz Stawiszyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski mężczyzna: Piotruś Pan czy "ofiara pornosów"?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2012 16:50
Sprawę niesławnego nadwiślańskiego samca rozpatrywały w Czwórce stylistka Viganna Papina, psycholog międzykulturowy Ewa Kaleta oraz zatroskane radiosłuchaczki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobieta idealna według mężczyzn

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2012 15:00
Ostatni sondaż OBOP-u może służyć radą paniom, które pragną zostać idealną kobietą. Wydaje się, że droga jest całkiem prosta - wystarczy nie być feministką, zdjąć bieliznę i nie wychodzić samej na imprezy. Czy rzeczywiście to takie łatwe?
rozwiń zwiń